NASA wysłała w Kosmos trzy smartfony. W przyszłości te urządzenia mają służyć za mózgi satelitów.

Satelity mają wielkość kubków

Telefony zostały wyniesione w przestrzeń kosmiczną w niedzielę przez prywatną rakietę Antares, która niebawem będzie pomagać NASA w zaopatrywaniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zamknięto je w trzech satelitach (tzw. PhoneSats), których imiona brzmią (na cześć twórcy telefonu): Alexander, Graham i Bell. Telefony z Androidem

Satelity są wielkości kubków i ważą po 1,4 kg. Alexander i Graham są zasilane bateriami, a na ich pokładach znajdują się działające w systemie operacyjnym Android smartfony Nexus One. Bell jest bardziej zaawansowany. Umieszczony w nim smartfon to Nexus S, również działający w systemie operacyjnym Android. Bella utrzymują na orbicie panele słoneczne, ponadto wyposażono go w krótkofalówkę. Dzięki temu jego misja może być kontrolowana z Ziemi.

Znacząco zmniejszy koszty

W przyszłości NASA chce wykorzystywać smartfony jako mózgi satelitów. To znacząco zmniejszy koszt tych robotów. Aktualnie wyprodukowanie satelity wynosi ponad milion dolarów. Alexander, Graham i Bell kosztowały z kolei od 3,5 do 7 tys. dolarów.

Źródło: space.com, tm