– To znajdzie się w książkach historycznych – zapowiada NASA i prosi o cierpliwość. Odkrycie ma związek z marsjańską misją łazika Curiosity.

NASA zapowiedziała, że ogłosi przełomowe dane zebrane przez łazik Curiosity. Odkrycie ma wstrząsnąć naukowym światem.Pracownicy NASA mówią na razie niewiele i proszą o cierpliwość. Argumentują, że zanim obwieści się coś, co zmieni poglądy na Kosmos, trzeba to kilka razy sprawdzić.

Książki do historii

– Te dane znajdą się w książkach do historii – zapowiada John Grotzinger, kierujący zespołem zajmującym się misją Curiosity. Naukowiec nie mówi jednak, co dokładnie odkryto. Grotzinger zdradził, że niezwykłe dane pochodzą z instrumentu SAM (Sample Analysis at Mars) i mają związek z chemią organiczną.

– Jeśli ma to być odkrycie na miarę książek historycznych, to spodziewam się materiału organicznego – stwierdził Peter Smith, pracownik naukowy Lunar and Planetary Laboratory w Tucson.

Ślady życia

Zapowiedź ogłoszenia epokowego odkrycia dało pole do wielu domysłów. Wiadomo jedynie, że od kilku tygodni Curiosity przebywa w kraterze Gale. Łazik bada tam skład gleby, a ostatnie dane, jakie nadesłał z Czerwonej Planety, dotyczyły marsjańskiej atmosfery, w której stwierdzono obecność metanu. To tylko podgrzało domysły naukowców. Metan mógłby być produktem bakterii zamieszkujących marsjańskie podglebie. O wszystkim dowiemy się jednak  dopiero w grudniu. Własnie wtedy NASA ogłosi swoje odkrycie.

Źródło: Wired.com, Huffington Post, NPR, tm
0 0 votes
Article Rating