NASA zwołuje konferencję w sprawie „rozwiązania tajemnicyMarsa. Zaproszenie, które zostało opublikowane na portalu agencji, wywołało domysły na temat możliwych okryć na Czerwonej Planecie. Wśród spekulacji są: odnalezienie śladów życia i dowody na istnienie wody.

Woda na Marsie

NASA zaprasza na konferencję naukową. Jak poinformowała na swojej stronie internetowej, pracownicy agencji naukowej mają do przekazania ważne informacje. Komunikat wywołał spekulacje na temat „tajemniczej” treści.

Do spotkania z dziennikarzami ma dojść w poniedziałek 28 września o godz. 17.30 w Auli Jamesa Webba w siedzibie NASA w Waszyngtonie. Będzie ono również transmitowane za pośrednictwem NASA TV.

Mają ją poprowadzić: Jim Green, dyrektor Nauk Planetarnych (NASA), Michael Meyer, główny naukowiec z programu Mars Exploration, Lujendra Ojha z Instytutu Technologicznego w Atlancie, Mary Beth Wilhelm z centrum NASA Ames Research, Alfred McEwen, główny badacz z High Resolution Imaging Science Experiment.

W rozmowie mogą uczestniczyć również internauci. Mogą zadawać pytania używając hasztagu #AskNASA.

Penetracja Czerwonej Planety

Od przesłania pierwszych zdjęć Marsa na Ziemię minęło 50 lat. W 1965 roku wykonała je sonda Mariner 4, która przeleciała w nieopodal Czerwonej Planety. Przez kolejne lata światowe agencje kosmiczne prześcigały się w próbach eksploatacji Marsa.

Na początku XXI wieku w pobliżu Marsa znalazły się już orbitery, łaziki i lądowniki, które do tej pory są trakcie misji i dostarczają cennych danych.

Po powierzchni Czerwonej Planety wędruje m.in. łazik Opportunity, który ponad 11 lat pokonał ponad 42 kilometry. Jego zadaniem jest m.in. poszukiwanie i analiza składu marsjańskich skał. W trakcie swojej misji łazik natknął się na meteoryty Heat Shield Rock, Block Island, Shelter Island, Oilean Ruaidh.

Podczas swojej wędrówki wykonał już sporą serię zdjęć, które pokazują, jak wygląda powierzchnia naszego planetarnego sąsiada.

Marsa od 6 sierpnia 2012 roku penetruje również łazik Curiosity. Misja Curiosity rozpoczęła się jeszcze w 2011 roku, kiedy to pod koniec listopada rakieta z łazikiem wystartowała z Przylądka Canaveral. Urządzenie przygląda się powierzchni Czerwonej Planety pod względem możliwości utrzymania się na niej życia organicznego. W dniu 16 kwietnia 2015 roku łazik przekroczył 10 km łącznej jazdy licząc od jego lądowania na planecie.

 

Źródło: NASA, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating