Asyż się zapada – odkryli naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Według ich ustaleń, historyczne miasto we włoskim regionie Umbria w ciągu ostatnich 20 lat obniżyło się aż o 15 centymetrów. 

Włoskie media podały, że naukowcy dokonali tego odkrycia analizując zdjęcia wykonane przez satelity Agencji Kosmicznej. Teraz zaś usiłują dowiedzieć się jak najwięcej o ruchu Ziemi w rejonie średniowiecznego miasta świętego Franciszka, dotkniętego silnym trzęsieniem w 1997 roku.

W reakcji na doniesienia o powolnym „osiadaniu” Asyżu mieszkańców od razu uspokoił burmistrz miasta Claudio Ricci. Nie istnieje żadne zagrożenie – zapewnił podkreślając, że wszystko wskazuje na to, że jest to normalne zjawisko geologiczne. Ponadto burmistrz wyjaśnił, że nie ma żadnych sygnałów o jakichkolwiek skutkach tego zjawiska dla budynków mieszkalnych i zabytków , spośród których – jak przypomniał – 3 tysiące zostało gruntownie odrestaurowanych i umocnionych po trzęsieniu ziemi przed 14 laty.

Jednocześnie władze Asyżu wyraziły nadzieję, że Europejska Agencja Kosmiczna przekaże kompetentnym instytucjom, między innymi włoskiej Obronie Cywilnej wyniki swoiych badań.

Źródło: rmf24.pl
0 0 vote
Article Rating