Od dawna trwa dyskusja na temat pochodzenia ziemskiego Księżyca. Najnowsza, nieco kontrowersyjna koncepcja, zakłada, że 4,5 miliarda lat temu w wyniku gigantycznej eksplozji dosłownie oderwał się on od Ziemi. Dotychczas uważano, że nastąpiło to na skutek zderzenia naszej planety z wielką asteroidą lub innym obiektem o wielkości małej planety.

Najnowszy pomysł mówi o gigantycznej eksplozji o sile 40 miliardów bomb atomowych, która spowodowała oderwanie się wielkiego fragmentu młodej Ziemi. Astrofizyk Wim van Westrenen z Uniwersytetu w Amsterdamie uważa, że takie gwałtowne wydarzenie miało miejsce około 4,5 miliarda lat temu.

Teorii na temat powstania Srebrnego Globu było wiele. Począwszy od tej, którą zaproponował syn słynnego Karola Darwina – George Darwin. Astronom ten zaproponował, że młoda Ziemia obracała się tak szybko, że doszło do jej rozerwania i w ten sposób oddzielił się do niej Księżyc. Koncepcja ta szybko jednak ustąpiła miejsca wizji zderzenia naszej planety z jakimś dużym kosmicznym obiektem o wielkości Marsa. Według takiej hipotezy – Księżyc uformował się z fragmentów skał wyrzuconych w wyniku tej kolizji.

Van Westeren również uważa, że Srebrny Glob był kiedyś częścią Ziemi, ale został oderwany od niej nie w wyniku zderzenia dwóch obiektów, lecz wybuchu mającego źródło w jądrze naszej planety. Zdaniem Holendra zaszła tam nagła reakcja jądrowa, która spowodowała eksplozję o sile 40 miliardów bomb atomowych podobnych do tej, która została zrzucona na Hiroszimę.

Teoria ta zakłada, że we wnętrzu Ziemi znajdują się duże ilości uranu i plutonu tworzące wielki płynny zbiornik. Teoretycznie możliwe jest zajście w nim reakcji potrzebnych do wytworzenia tak ogromnej ilości energii. Częściowo wyjaśniałoby to też, dlaczego ilość energii na Ziemi jest większa niż ta, która dociera do nas ze światłem słonecznym.

Naukowcy są jednak sceptyczni, ponieważ koncepcja ta jest tylko teoretyczna i nie ma dowodów na istnienie georeaktorów obejmujących swoim wpływem całą planetę. Nawet, gdyby one istniały, nie do końca pewne jest też, czy mogły doprowadzić do tak gigantycznej eksplozji, jaką postuluje Van Westeren.

Źródło: Daily Mail, tm
Źródło: odkrywcy.pl
0 0 votes
Article Rating