Borelioza przenoszona przez kleszcze jest bardzo niebezpieczna dla ludzi. Rozprzestrzenianie się bakterii borrelii w ludzkim ciele długo pozostawało dla naukowców tajemnicą. Najnowsze badania ujawniają nowe fakty na ten temat.

Kleszcz

Gdy zostaniemy ugryzieni przez kleszcza, który przenosi boreliozę, bakterie przemieszczają się z krwią po całym naszym ciele. Mogą w końcu dotrzeć na serca, stawów i do układu nerwowego. To, w jaki sposób krętki borrelii rozprzestrzeniają się w naczyniach krwionośnych w organizmie, przez długi czas nie było zbadane. Najnowsze opracowanie, opublikowane w czasopiśmie „Cell Reports” może pomóc w walce boreliozą.

Według naukowców bakterie boreliozy przyczepiają się do ścian naczyń krwionośnych i przemieszczają się po nich niezależnie od przepływu krwi. Wyniki analiz sugerują także, że naukowcy mogą wykorzystać oddziaływania pomiędzy bakteriami i naczyniami krwionośnymi, by spowolnić rozwój choroby lub zapobiec rozprzestrzenianiu się jej.

 

Zbadanie problemu

– Bardzo mało wiemy o biomechanice interakcji pomiędzy bakteriami i naczyniami krwionośnymi, jednak zrozumienie tego jest bardzo ważne, aby dowiedzieć się, jak bakterie rozprzestrzeniają się po ciele poprzez układ sercowo-naczyniowy oraz, żeby rozwinąć metody zapobiegające rozpowszechnianiu się bakterii – mówi współautorka badań Tara Moriarty z kanadyjskiego Uniwersytetu Toronto.

Na potrzeby badań naukowcy stworzyli tzw. komorę przepływu, która symulowała wnętrze ludzkich naczyń krwionośnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu badacze mogli obserwować, w jaki sposób bakterie boreliozy, czyli Borrelia burgdorferi, oddziałują na siebie z naczyniami krwionośnymi.

 

Jak dzieci po drabinkach

Naukowcy odkryli, że bakterie borrelii poruszają się wewnątrz tętnic i żył w sposób, który można porównać do tego, w jaki dzieci przemieszczają się po drabinkach, gdy nie dosięgają nogami do ziemi i trzymając się sztachetek rękami, muszą się rozbujać. Bakterie tworzą połączenia ze ścianami naczyń krwionośnych i przemieszczają się przez przeniesienie siły z jednego połączenia do następnego. Podczas tego ruchu bakterie borrelii nigdy jednak nie odczepiają się całkowicie od ścian żył i tętnic. B. burgdorferiporuszają się wolniej za każdym razem, gdy formują nowe połączenie, a przyspieszają, gdy zostaje ono zerwane, co pozwala im na przejście do następnego.

Według badaczy sposób, w jaki bakterie boreliozy poruszają się w naczyniach krwionośnych, jest bardzo podobny do tego, w jaki przemieszczają się po nich ludzkie komórki odpornościowe (leukocyty).

Wzmacniające białko

Najnowsze opracowanie ujawniło także, że białko zawarte w bakteriach borrelii (BBK32) stabilizuje i wzmacnia połączenia pomiędzy bakteriami i ścianami naczyń krwionośnych. Według naukowców leki skierowane na białko BBK32 mogą pomóc zapobiegać rozprzestrzenianiu się B. burgdorferi do stawów, serca i układu nerwowego. Jest to jednak kwestia, która wymaga kolejnych badań.

Sposób przemieszczania się borrelii także może pomóc w leczeniu chorób odkleszczowych. Przez to, że bakterie poruszają się podobnie do leukocytów, leki hamujące interakcje komórek immunologicznych i naczyń krwionośnych potencjalnie mogą zostać dostosowane do walki z boreliozą i innymi chorobami zakaźnymi.

 

Źródło: PAP, tvnmeteo,  livescience.com, eurekalert.org
0 0 vote
Article Rating