Rośnie tylko w wilgotnej części gór Oregon, Cascade Mountains, na wysokości 1000-1500 m n.p.m. Jej wyjątkowość to dwie dodatkowe pary chromosomów i specyficzny smak.

Odkrycia dokonała Kim Hummer, biolog na co dzień pracująca w Departamencie Rolnictwa USA. Nowa odmiana została nazwana Fragaria cascadensis.

Truskawka jak poziomka

Na pierwszy rzut oka truskawka wygląda jak poziomka, rosnąca na terenie całego Waszyngtonu czy Kalifornii. Owoce są małe, miąższ w środku jest białawy, zaś w smaku przypomina cukier wymieszany z kwaskiem, opisuje biolożka.

Od przeciętnej truskawki poza wielkością różni się także liścmi – górna ich część jest pokryta drobnymi, białymi włoskami. Także ziarenka na owocu różnią się kształtem od przeciętnych – wyglądają jak miniaturowe przecinki.

Badaczka odkryła również o wiele subtelniejsze różnice, tkwiące na poziomie genetycznym. Roślina posiada o dwie pary chromosomów więcej, niż przeciętna, dziko rosnąca truskawka (8 par –  red.). Zwykle dodatkowe chromososmy powodują, że owoc jest większy, zaś Fragaria skarlała.

Bajecznie pachnąca

By poczuć bajeczny zapach truskawki, Hummer sugeruje pocieranie jej liści. Można wtedy wyczuć palcami delikatne białe włoski. Osoby, wybierające się na spacery w tę część gór, powinny uzbroić się w lupy, by móc łatwo odróżnić ją od pozostałych roślin.

Nasiona i sadzonki zostały już umieszczone w banku roślin w Salen w stanie Oregon przez Departament Rolnictwa. To repozytorium służace zachowaniu różnorodności genetycznej roślin jadalnych.

Źródło: popsci.com, tm
0 0 votes
Article Rating