Naukowcy z University of British Columbia odkryli rejon mózgu, który pomaga nam w podejmowaniu decyzji. Jest mały, ale ważny. Wygląda na to, że do tej pory nie do końca rozumieliśmy, czym się zajmuje. O tym, jaka może być prawdziwa rola wchodzących w skład nadwzgórza, jąder bocznych uzdeczki pisze w najnowszym numerze czasopismo „Nature Neuroscience”.

Kanadyjscy badacze sugerują, że niewielki rejon mózgu, jądra boczne uzdeczki – mają istotne znaczenie dla podejmowania decyzji, określania, co może być dla nas dobre, a co nie. Do tej pory rejon ten kojarzono głównie ze stanami depresyjnymi i reakcjami na stany lękowe,. Badania na szczurach pokazały teraz, że jego znaczenie może być nawet większe.

Szczury laboratoryjne wyćwiczono tak, by wybierały, czy wolą pewną, ale mniejszą ilość jedzenia, czy większą, ale pojawiającą się rzadziej. Szczury świetnie sobie radziły. Podobnie, jak ludzie wybierały raczej większą porcję jedzenia, jeśli czas oczekiwania nie był zbyt długi. Gdy ryzyko rosło i czas oczekiwania na większą porcję się wydłużał, szczury decydowały się na mniejszą, ale pewną przekąskę.
Wcześniejsze badania sugerowały, że zablokowanie aktywności obszaru jąder bocznych uzdeczki powinno sprawić, że szczury będą konsekwentnie wybierać bardziej ryzykowną opcję, okazało się jednak, że to nieprawda. Wybierały zupełnie przypadkowo tak, jakby nie były w stanie odróżnić, która opcja jest dla nich korzystniejsza. To sugeruje, że ten rejon mózgu właśnie tym się zajmuje.

 

Nasze odkrycie pomaga wyjaśnić, jakie procesy towarzyszą podejmowaniu przez nas ważnych decyzji, od wyboru takiej, czy innej oferty pracy, po kupno konkretnego domu, czy samochodu– mówi prof. Stan Floresco z UBC. Na tym jednak nie koniec, zdaniem Floresco te badania mogą pomóc też w skuteczniejszej terapii depresji. Wiadomo, że głęboka stymulacja mózgu, wyłączająca aktywność tego rejonu, poprawiała stan pacjentów. Być może jednak następowało to nie dlatego, że czuli się szczęśliwsi, tylko dlatego, że było im już po prostu wszystko jedno. Trzeba będzie to wyjaśnić.

Źródło: rmf24

0 0 votes
Article Rating