Zdaniem autorów badań, nasze DNA jest znacznie bardziej aktywne biologicznie niż sądzono do tej pory. Wyniki analizy publikuje kilka prestiżowych pism naukowych, w tym tygodnik „Nature”.

 

Eksperci zanalizowali wszystkie trzy miliardy tak zwanych par zasad, które tworzą DNA człowieka. Badania wykonano w ramach projektu Encode, czyli Encyklopedii Składników DNA. Do tej pory badania skupiały się głównie na dwóch procentach DNA, które kodują białka. Dużą część DNA uważano za zbędną. I określano ją mianem „śmieciowej”. Teraz jednak okazało się, że aż 80 procent naszego materiału genetycznego spełnia jakąś biochemiczną funkcję.

– Projekt ENCODE ma wyjaśnić, dlaczego komórka na przykład wątroby różni się od komórki nerki. I robi to dla stu, dwustu czy nawet trzystu rodzajów komórek. To pierwsze takie dokładne spojrzenie na te złożone procesy – mówi jeden z autorów badań Ewan Birney z Europejskiego Instytutu Bioinformatyki.

Zdaniem naukowców ta nowa wiedza pomoże w zrozumieniu i – być może – leczeniu wielu skomplikowanych chorób. W badaniach brało udział ponad 400 naukowców.

Źródło: IAR, wp
0 0 votes
Article Rating