Izraelscy naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie poinformowali o zaskakującym odkryciu, które może pomóc w terapii raka trzustki, nowotworu który daje bardzo niewielkie szanse przeżycia.

Nowe nadzieje daje lek który był do tej pory testowany. PJ34 stosowany jest w terapii skutków udaru mózgu. Okazało się jednak, że podany myszom, którym wszczepiono ludzkie komórki nowotworu trzustki potrafi opanować ich rozwój. Naukowcy wstrzykiwali PJ34 myszom przez 14 dni z rzędu. Lekarstwo to powoduje, że coś idzie nie tak podczas duplikacji komórek, co prowadzi do szybkiej śmierci komórki.

Trzustka, WikiPedia

Po miesiącu od zastosowania taka terapia zmniejszyła liczbę komórek rakowych nawet o 90%, guz jednej myszy całkowicie zniknął. Jak mówią naukowcy Malka Cohen-Armon i jej zespół z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Sacklera w Tel Awiwie PJ34 zaburza proces powielania się komórek rakowych i sprawia że obumierają, nie szkodzi natomiast komórkom zdrowym.

Co ważne dalsze Badania pokazują wstępnie, że preparat może być skuteczny w przypadku komórek agresywnych nowotworów piersi, płuc, mózgu i jajników. Autorzy chcą teraz powtórzyć badania na innych zwierzętach, liczą na rozpoczęcie testów klinicznych z udziałem pacjentów w ciągu dwóch lat.

Wczesne rozpoznanie raka trzustki jest trudne, ponieważ często nie ma żadnych objawów. W rezultacie około 80 procent pacjentów zostaje zdiagnozowanych na etapie przerzutowym, a mniej niż 3% pacjentów na etapie przerzutowym przeżywa ponad pięć lat po diagnozie.

 

 

Źródło: israel21c.org
0 0 votes
Article Rating