Ciemna energia to tajemnicza siła, która według niektórych teorii odpowiedzialna jest za rozszerzanie się Wszechświata. O ile w ogóle istnieje. Nowych dowodów na to, że rzeczywiście znajduje się w Kosmosie, dostarczają naukowcy z Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Po dwóch latach badań naukowcy z uniwersytetów w Monachium i Portsmouth otrzymali wyniki, które na 99,996 proc. potwierdzają istnienie ciemnej energii. To zbliżony poziom pewności do tego, jaki mieli pracownicy CERN – ogłaszając w tym roku odkrycie bozonu Higgsa. 

Najbardziej pewni w historii

– Ciemna energia jest jedną z największych naukowych zagadek naszych czasów. Nie powinno więc nikogo dziwić, że wielu badaczy kwestionuje istnieje tej siły – powiedział Bob Nichol z Uniwersytetu Portsmouth. – W naszym badaniu jesteśmy bardziej pewni niż kiedykolwiek wcześniej, że ta cząstka świata istnieje- powiedział naukowiec.

Przyspieszające rozszerzanie

Wyniki badań naukowców z Niemiec i Anglii są również dowodem na coraz szybsze rozszerzanie się Wszechświata. Teoria ma jednak wielu krytyków.

W 2011 roku Nagrodę Nobla otrzymali naukowcy, którzy zajmowali się badaniem jasności supernowych i na tej podstawie dowiedli, że tempo ekspansji Wszechświata ulega przyśpieszeniu, i to dokładnie w tempie, jakie przewidywano.

Niektórzy naukowcy są jednak odmiennego zdania i twierdzą, że jest to złudzenie wynikające z ruchu względnego Ziemi względem Kosmosu.

Dłuższe fale

Badacze z uniwersytetów w Portsmouth i Monachium dokładnie przebadali dostępne dane dotyczące tak zwanego kosmicznego promieniowania tła. Najsilniejszy dowód uzyskano w oparciu o efekt Sachsa-Wolfe’a.

W 1967 roku, Rainer Sachs i Arthur Wolfe przedstawili teorię z której wynika, że fale tegoż promieniowania po przejściu przez pole grawitacyjne bryły zwiększyły swoją długość.

Ogromna siła i wiele pytań

Według angielskich i niemieckich naukowców, wyniki ich badań potwierdzają na ponad 99,99 procent, że ciemna energiarzeczywiście istnieje i wypełnia 73 procent wszechświata, natomiast ciemna materia – niespełna 23 procent. Nadal nie wiadomo jednak, czym dokładnie ta materia jest. Dokładniejszych danych ma dostarczyć budowana w Afryce i Australii sieć radioteleskopów Square Kilometre Array (SKA).

Źródło: Reuters, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating