Naukowcy podkreślają, że nigdy jeszcze nie byli tak pewni tego, jaki wpływ globalne ocieplenie będzie miało na El Nino. Ten fenomen pogodowy występuje na Pacyfiku, ale wpływa na klimat na całym świecie.

Dotąd badacze nie mieli pewności, jak prognozowany wzrost temperatury wpłynie na El Nino. Jednak ich najnowsze doniesienia opublikowane w „Nature” brzmią jednoznacznie – zarówno susze, jak i powodzie, za którymi będzie stał El Nino, przybiorą na sile. 

Scott Power, naukowiec z Australijskiego Biura Meteorologicznego, który badał przyszłość El Nino zaznacza, że wystąpi poważna zależność pomiędzy zmianą klimatu a El Nino. Pokazały mu to najnowocześniejsze modele klimatyczne.

– Ta interferencja zintensyfikuje pochodzące od El Nino „wysychanie” zachodniego Pacyfiku, natomiast na obszarze centralnego, a także wschodniego równikowego Pacyfiku opady się zwiększą – powiedział.

„To znaczący artykuł”

Zdaniem Wenju Caia, badacza z australijskiego Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation, który nie brał udziału w analizach, artykuł jest znaczący.

– Do teraz modele komputerowe nie były zgodne co do tego, jak ENSO (El Nino Southern Oscillation – przy. red.) zmieni się w przyszłości – powiedział BBC Cai. – Ten artykuł jest ważny pod tym względem, że jest mocna zgoda pomiędzy róznymi modelami klimatycznymi w przewidywaniu przyszłego wpływu – powiedział BBC.

Źródło: BBC, tm
0 0 votes
Article Rating