Naukowcy namierzyli pięć planet o rozmiarach Ziemi, które są prawie tak stare, jak Wszechświat. Zdaniem ekspertów powstały mniej więcej w tym samym czasie, co Droga Mleczna, nasza rodzima galaktyka.

Kepler-444

Kepler-444

 

Odkryte przez badaczy obiekty okrążają oddaloną o 117 lat świetlnych Kepler-444 – liczącą 11,2 mld lat gwiazdę o 25 proc. mniejszą od naszego Słońca. Wszystkie skaliste światy maja rozmiary Wenus lub są od niej niewiele mniejsze. Ostrożne przypuszczenia wskazują, że są skaliste, jednak naukowcy nie mają pojęcia o ich składzie chemicznym.

Zbyt blisko dla życia

Wszystkie obiekty pokonują orbitę w mniej niż 10 dni, co sugeruje, że znajdują się w zbyt blisko swojej gwiazdy, by mogło mogło rozwinąć się na nich życie w formie znanej z Błękitnej Planety. Niemniej jednak eksperci zwracają uwagę, że Kepler-444 może skrywać jeszcze kilka obiektów, będących na tyle daleko, by temperatura na ich powierzchni sprzyjała rozwojowi żywych organizmów.

– Wiemy, że te obiekty o rozmiarach zbliżonych do naszej planety uformowały się prawie tak dawno, jak Wszechświat, co stanowi dogodny zakres czasu dla wykształcenia się na nich form życia – uważa Tiago Campante z Uniwersytetu Birmingham w Anglii, autor publikacji naukowej dotyczącej odkrytych planet. Dla porównania – Błękitna Planeta, na której żyjemy powstała „zaledwie” kilka miliardów lat temu.

 

Wyjątkowe „oko na gwiazdy”

Campante wraz ze swoimi współpracownikami pięć skalistych planet odkryli po analizie danych pozyskanych dzięki pomocy teleskopu Keplera należącego do NASA. Specyfika instrumentu pozwoliła badaczom na precyzyjne oszacowanie wielkości wszystkich odkrytych obiektów oraz na określenie odległości względem centralnej gwiazdy.

0 0 votes
Article Rating