Do 29 wzrosła liczba ofiar lawiny, która zeszła w górach Nepalu, porywając ze sobą turystów – podaje agencja AP. Tymczasem AFP, powołując się na władze Nepalu podaje, że w burzy śnieżnej śmierć poniosło co najmniej 24 zagranicznych turystów i nepalskich przewodników. Nie ma informacji o ponad 100 osobach, które mogły też być w tym rejonie.

Szlak trekkingowy wokół Annapurny. Do tragedii doszło w rejonie przełęczy Thorong La

Szlak trekkingowy wokół Annapurny. Do tragedii doszło w rejonie przełęczy Thorong La

Oficjalne informacje mówią o dwóch zabitych Polakach, ale życie mogło stracić trzech naszych rodaków. Mówił o tym organizator wyprawy z Gaudeamus Travel Agency Artur Ragan: – Spływają do nas różne informacje, czasem sprzeczne, cały czas utrzymuje się informacja o trzech obywatelach polskich, jednak nie znamy ich nazwisk – powiedział Ragan.

– Nasza grupa turystyczna liczyła siedmiu Polaków: sześciu turystów i pilota wycieczki. Dwie osoby z tej grupy, pilot i turysta, zaginęli. Pięć pozostałych osób leci helikopterem z gór do Katmandu. Wiemy, że nikt nie uległ poważniejszym obrażeniom, są jednak w złym stanie psychofizycznym – powiedział organizator wycieczki Polaków Artur Ragan.

Dodał, że Polaków w okolicy, w której zeszła lawina, może być więcej: – Jestem prawie pewny, że w wielkiej grupie, która zgromadziła się na przełęczy Thorong La było oprócz naszej grupy kilkoro innych obywateli polskich. Nie wiem, czy byli tam indywidualnie, czy w grupach zorganizowanych, ale dzwonią do nas krewni osób, które nie były na naszej liście, a deklarowały, że wybierają się w ten rejon Himalajów – powiedział Ragan.

 

Tragedia w szczycie sezonu

Do tragedii doszło w rejonie przełęczy Thorong La na popularnym szlaku trekkingowym wokół Annapurny.

Według doniesień agencji AP ratownicy z nepalskiej armii, którzy z helikopterów poszukują śladów turystów zasypanych przez lawinę i śnieżycę, zauważyli na przełęczy Thorong La w Himalajach kolejne ciała ofiar. Tym samym liczba zabitych wzrosła do 29.

Tymczasem AFP podaje, że jeszcze w środę na trasie trekkingowej wokół Annapurny ekipy ratunkowe odnalazły ciała 17 osób w dystrykcie Mustang i Manang. Po wznowieniu poszukiwań, w czwartek rano znaleziono zwłoki jeszcze siedmiu osób – powiedział AFP przedstawiciel policji odpowiedzialny za akcję poszukiwawczą, Ganesh Rai.

Jak podaje agencja, do tej pory zidentyfikowano ciała czterech Kanadyjczyków, dwóch Izraelczyków, Polaka, Niemca, Indusa, Wietnamczyka i jedenastu nepalskich przewodników i tragarzy. Wciąż nie zidentyfikowano ciał trzech osób – informuje w czwartek AFP. W środę na Twitterze rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski poinformował jednak, że w wyniku zejścia lawiny w Himalajach w centralnym Nepalu zginęło dwóch polskich obywateli.

 

Ponad 100 zaginionych?

Jak podaje AFP, z spośród 168 zagranicznych turystów, którzy zgłosili swój trekking na trasie wokół Annapurny do tej pory udało się uratować 43 osoby. To oznacza, że ponad 100 turystów jest wciąż zaginionych.

 

Opady wywołał cyklon

Lawiny wywołane przez niespotykane o tej porze roku śnieżyce zeszły w dystryktach Mustang i Manang, w pobliżu popularnej trasy trekkingowej wokół Annapurny. O tej porze roku na Annapurnie panują zwykle najlepsze warunki do trekkingu.

Silne opady śniegu spowodowane zostały przez cyklon Hudhud, który w miniony weekend uderzył we wschodnią część Indii, we wtorek przeszły nad Himalajami.

Październik to najpopularniejszy miesiąc na wyprawy w Himalaje i szczyt sezonu turystycznego w Nepalu. Na wyprawy wybierają się wówczas tysiące zagranicznych turystów.

 

 

Źródło: Reuters, TVN24, PAP

Regiony świata, które zainteresował ten artykuł.

0 0 votes
Article Rating