Himalaista Jost Kobusch podczas sobotniego trzęsienia ziemi przebywał na Mount Evereście. Wstrząsy zrzuciły śnieg z góry. Lawina zabiła 18 osób. Moment zasypania Base Camp został zarejestrowany przez himalaistę.

In this photograph taken on April 25, 2015, a cloud of snow and debris triggered by an earthquake flies towards Everest Base Camp, moments ahead of flattening part of the camp in the Himalayas.   Rescuers in Nepal are searching frantically for survivors of a huge quake on April 25, that killed nearly 2,000, digging through rubble in the devastated capital Kathmandu and airlifting victims of an avalanche at Everest base camp.     AFP PHOTO/ROBERTO SCHMIDTROBERTO SCHMIDT/AFP/Getty Images

W sobotę w Nepalu zatrzęsła się ziemia. Himalaista Jost Kobusch był w tym czasie w Base Camp na Mount Evereście na wysokości5364 m. Nakręcił przerażający film, na którym widać uciekających ludzi, a zaraz za nimi sunącą masę śniegu. Lawina zeszła na skutek wstrząsów.- Ziemia zatrzęsła się. Jak tylko zobaczyliśmy biegnących ludzi, sami chcieliśmy uratować nasze życie – napisał Jost Kobusch.

18 himalaistów zginęło

Przedstawiciele lokalnych władz poinformowali, że na skutek trzęsienia w pobliżu najwyższego szczytu na ziemi – Mount Everestu – zeszła lawina, zabijając 18 osób (PAP). Wśród ofiar są też turyści, bo właśnie zaczyna się sezon trekkingowy w Himalajach. Zginął m.in. Dan Fredinburg, jeden z menedżerów Google, który od ponad dwóch tygodni wspinał się na Everest. Jak wynika z oficjalnych informacji 61 osób jest rannych. 22 wspinaczy przeniesiono w niżej położone tereny.

– Pod śniegiem znalazła się część obozu, wzbudzając obawę o bezpieczeństwo setek wspinaczy, którzy znajdowali się w okolicy – powiedział Gyanendra Shrestha z Ministerstwa Turystyki w Katmandu. Dodał przy tym, że ranni znajdują się już w dwóch namiotach w bazie. – Liczba ofiar może wzrosnąć. Wśród nich na pewno znajdą się cudzoziemcy i lokalni przewodnicy – powiedział.

Nepal - Moment zejścia lawiny z Mount Everestu po trzęsieniu ziemi, lawina zabiła 18 osób

Sezon wspinaczkowy

Ministerstwo szacuje, że w góry w sobotę wybrało się ponad tysiąc osób, w tym około 400 obcokrajowców. Kwiecień to jeden z najbardziej popularnych sezonów wspinaczkowych na Everście- tuż przed tym, jak chmury deszczowe osiądą na szczycie pod koniec maja. Ministerstwo informuje, że ocena strat jest utrudniona z powodu słabego zasięgu telefonicznego.

– Każdy próbuje się kontaktować z rodziną i ze znajomymi, ale to niemożliwe – powiedziała Choti Sherpa ze Związku Zdobywców Everestu – Jesteśmy bardzo zaniepokojeni – dodała. Lawina, która zeszła w kwietniu 2014 roku w tym rejonie, nieco powyżej obozu, zabiła 16 osób.

 

Potężne trzęsienie ziemi, które nawiedziło w sobotę Nepal, było też bardzo odczuwalne w sąsiednich rejonach, także po północnej stronie Himalajów. Kamery przemysłowe w tybetańskim mieście Xigaze (Shigatse) zarejestrowały wstrząsy o sile 5,9 stopnia w skali Richtera. W Tybecie zginęło co najmniej 20 osób.

Tysiące ofiar

W sumie śmierć na skutek wstrząsów poniosło co najmniej 3700 osób.

0 0 vote
Article Rating