Niemcy są mistrzami w korzystaniu z odnawialnych zasobów energii elektrycznej. 50 proc. zużytego prądu pochodzi ze źródeł przyjaznych dla środowiska. Stosunkowo mały obszar zagospodarowany panelami słonecznymi wytworzyłby taką ilość mocy, która wystarczyłaby całemu światu.

Panele słoneczne - dom

Niemcy ustanowiły nowy rekord w korzystaniu z zasobów energii odnawialnej – 50 proc. zużytego prądu w tym kraju pochodzi z paneli słonecznych. Jest to dowód na to, że współczesne społeczeństwa są w stanie korzystać tylko z odnawialnych źródeł energii. Niemiecki rząd do roku 2050 chce tradycyjny prąd zastąpić tym tworzonym bez szkody dla środowiska w 100 proc. Ogółem 74 proc. energii elektrycznej w tym kraju pochodzi z odnawialnych źródeł, przede wszystkim słońca i wiatru.

Na czerwono zaznaczony zopstał obszar, który zasiliłby Europę i świat w energię elektryczną

Na czerwono zaznaczony został obszar, który zasiliłby Europę i świat w energię elektryczną

Słońce zasiliłoby w prąd całą planetę

Globalne roczne zużycie energii elektrycznej na świecie w 2009 roku wyniosło 20 279 640 gigawatogodzin. Słońce jest w stanie taką ilość wytworzyć w ciągu jednej godziny. Jedynym problemem jest tylko magazynowanie tej energii. Stosunkowo mały obszar  jest w stanie dostarczyć prąd elektryczny na cały świat. Idealnym miejscem byłaby afrykańska pustynia Sahara. Na mapie poniżej zaznaczony został obszar, który zasiliłby cały świat w energię odnawialną.

 

 

Źródło: tvnmeteoiflscience / liberty voice
0 0 votes
Article Rating