Państwowe Koleje Niemieckie (Deutsche Bahn) zamierzają w najbliższych latach wprowadzić do użytku pociągi bez maszynistów – poinformował w wywiadzie dla piątkowego wydania dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” prezes DB Ruediger Grube.

Deutsche Bahn planuje wprowadzić pociągi bez maszynistów

Deutsche Bahn planuje wprowadzić pociągi bez maszynistów

 

Liczę, ze w roku 2021, 2022 lub 2023 zajdziemy tak daleko, by móc w pełni automatycznie jeździć w częściach naszej sieci. W skomplikowanym systemie szynowym, w którym poruszają się zarówno pospieszne i zwykłe pociągi osobowe, jak też pociągi towarowe, jazda autonomiczna jest trudniejsza niż w przypadku metra, ale jest możliwa – powiedział Grube.

Dodał, iż w tej dziedzinie uruchomiono już pierwsze projekty pilotażowe, a odpowiedni poligon techniczny powstał w ramach infrastruktury należących do DB regionalnych kolei Erzgebirgsbahn w Saksonii.

Grube wyraził jednocześnie nadzieję, że pracownicy zaakceptują te plany. Także rady zakładowe i związki zawodowe dostrzegają, że komputeryzacja zmienia świat – podkreślił zaznaczając, że DB muszą utrzymać zdolność konkurowania z transportem samochodowym.

 

Źródło: PAP, rmf24
0 0 votes
Article Rating