Utrzymujące się intensywne opady deszczu doprowadziły do wzrostu zagrożenia powodziowego na południu i wschodzie Niemiec. W Saksonii, Turyngii i Bawarii woda zalała domy i drogi. Sytuacja pogarsza się z godziny na godzinę – ostrzega telewizja ARD, a synoptycy prognozują intensywne opady.

 

W Saksonii niepokój wzbudza szybko rosnący poziom wody w rzekach Mulda i Biała Elstera. Woda zalała częściowo miasto Grimma.

 

W Gersdorfie przepływająca przez miasto woda sięga mieszkańcom do kolan. Strażacy bez ustanku wypompowują wodę z zalanych piwnic. Podobna sytuacja panuje w Doebeln i kilku innych miejscowościach w tym kraju związkowym.

W Chemnitz (Saksonia) rzeki wystąpiły z brzegów, część dróg pozostaje nieprzejezdnych. Pod wodą znalazły się m.in. główne drogi nr 95 i 180 w miejscowości Berkhard. Droga nr 6 łącząca Meissen i Niederwartha została zamknięta z powodu wysokiego poziomu wody na Łabie.

Sytuacja pogorszy się

W północnej Bawarii wiele rzek wystąpiło z brzegów. Fala powodziowa w niedzielę dotarła do bawarskiej Pasawy. Przepływający przez zabytkowe miasto Dunaj podniósł się po opadach do poziomu 8,51 m, zwykle rzeka ma 4,5 metra. Część starego miasta znalazła się pod wodą. Do zabezpieczenia budynków tylko do sobotniego wieczora użyto 10 tys. worków z piaskiem.

Policja poinformowała w niedzielę rano, że nieprzejezdne są most i dwie drogi. Sytuacja ma się jeszcze pogorszyć. 

Problemy z komunikacją

Trudna sytuacja panuje także w Brandenburgii i Turyngii. Na kilku odcinkach zostały zamknięte autostrady i drogi krajowe. Zalana została autostrada A8 w okolicach Pforzheim. W okolicach Karlsruhe A5 została zamknięta ze względu na obsunięcia ziemi.

Na Menie w Wuerzburgu przerwano ruch statków. Również na Renie pomiędzy Rheinfelden w Szwajcarii i śluzą Kembs zawieszono kursowanie statków. Ruch wstrzymano także na Neckarze pomiędzy Stuttgartem a Heilbronnem.

Ucierpiały także niemieckie koleje. Na trasie Berlin-Drezno-Praga zakłócony został ruch sześciu pociągów w obu kierunkach. Opóźnienia wynoszą ok. 90 minut. Z kolei w pobliżu Pragi przed południem drzewo spadło na lokomotywę pociągu. Tory zostały zamknięte ze względu na przeprowadzenie niezbędnych prac naziemnych.

Niemiecki Instytut Meteorologiczny zapowiada dalsze opady. W niedzielę padać ma na wschodzie kraju.

Źródło: SuedDeutsche.de, FAZ, PAP, tm
0 0 votes
Article Rating