Naukowcy twierdzą, że znaleźli klucz do serca każdej kobiety i każdego mężczyzny. To perfumy, które wzmacniają nasz naturalny zapach. Dzięki nim komunikacja seksualna będzie tak łatwa, jak nigdy dotąd – utrzymują uczeni.

Może nie jest to romantyczne, ale na pewno praktyczne i decyduje o „być albo nie być” naszego gatunku: dobieramy się w pary pod wpływem naszego naturalnego zapachu. Ujawnia on bowiem informacje o naszym systemie immunologicznym – twierdzą biolodzy z Instytutu Maca Plancka. 

Jak dodają, na partnera wybieramy osobę, która ma system immunologiczny komplementarny z naszym. Dzięki temu nasze dzieci dostają lepszą odporność, są zdrowsze i nie zapadają na różnego rodzaju choroby, które w skrajnym wypadku mogą prowadzić do śmierci.

Naukowcy twierdzą, że jeśli wybierzemy perfumy, które będą wzmacniać nasz naturalny zapach, łatwiej odnajdziemy osobę, z którą zwiążemy swoją przyszłość (albo ona odnajdzie nas, również po zapachu).

Wybieramy to, co znamy

Eksperymenty z tego zakresu prowadzone są od wielu lat i uzupełniane nowymi w Instytucie Maxa Plancka w departamencie Biologii Ewolucyjnej w Plön. Najnowszy pod przewodnictwem Manfreda Milinskiego polegał na stworzeniu perfum zawierających molekuły syntetyczne podobne do tych, które posiadały kobiety biorące udział w badaniu.

Poproszono je o wzięcie prysznica, a następnie użycie dwóch różnych rodzajów środków zapachowych – jednego o zapachu podobnym do ich naturalnej woni, a drugiego stworzonego na bazie molekuł pochodzących od obcych osób – pod każdą z pach oraz założenie zwykłych bawełnianych koszulek na noc. Następnego dnia ochotniczki miały określić, który zapach preferują.

Okazało się, że każda z nich wskazała tę pachę, na której użyto perfum przypominających naturalną woń ich ciał. Natomiast zapach stworzony na bazie molekuł związanych z wonią innych osób, zupełnie nie przypadł im do gustu.

Kobiety poddano też rezonansowi magnetycznemu, żeby sprawdzić, jaki obszar mózgu uaktywnia się u nich pod wpływem danego zapachu. Okazało się, że po rozpoznaniu własnego, aktywował się obszar odpowiedzialna m.in. za równowagę emocjonalną. Naukowcy doszli na tej podstawie do wniosku, że szukając partnera, największy pociąg odczuwamy do tych osób, u których molekuły naturalnego zapachu są zbliżone do naszych.

– Zgodnie z założeniami biologii ewolucyjnej, zarówno ludzie, jak i zwierzęta, uprawiają seks w celach reprodukcyjnych. Oznacza to, że wybierając partnera, który posiada komplementarne immunogenny, kierujemy się selekcją seksualną. Prawdopodobnie informacje o ich składzie przekazywane są wraz z naturalnym zapachem, dlatego jest on tak istotny – mówi prof. Manfred Milinski.

Źródło: phys.org, tm
0 0 votes
Article Rating