Kolejne osoby z objawami gorączki krwotocznej w Europie. Do szpitali w Lipsku na wschodzie Niemiec i w stolicy Szwecji, Sztokholmie, trafili dwaj mężczyźni, którzy mogą być zarażeni wirusem Ebola.

Podejrzenie wirusa Ebola w Niemczech

W szpitalu w Lipsku przebywa 45-letni niemiecki biznesmen, który kilka dni temu powrócił z Liberii w Afryce Zachodniej, ogarniętej epidemią Eboli. Mężczyzna ma silną gorączkę. Został on umieszczony w izolatce i objęty kwarantanną.

Szwedzkie media poinformowały w niedzielę, że do szpitala w Sztokholmie trafił mężczyzna z bólem brzucha i wysoką gorączką, która jest jednym z objawów zarażenia wirusem Ebola. Lekarze ujawnili jedynie, że ostatnio przebywał on w „kraju objętym epidemią Eboli”.

 

Prace trwają

Według ostatniego bilansu, w Afryce Zachodniej na ebolę zmarło już ponad 1550 osób: blisko 700 w Liberii, 430 w Gwinei, ponad 420 w Sierra Leone i sześć w Nigerii.

Przeciwko eboli nie ma jeszcze dopuszczonych do obrotu leków, ale w przyszłym tygodniu mają zostać podjęte wstępne badania na ludziach szczepionki produkcji koncernu GlaxoSmithKline, a jesienią – produkowanej przez NewLink Genetics.

ZMapp jest mieszanką trzech najskuteczniejszych jak dotąd przeciwciał, które wiążą białka wirusa eboli i zapoczątkowują reakcję immunologiczną zaatakowanego przez niego organizmu.

Wyniki działania ZMapp sprawdzone na rezusach, z których te, którym nie podano leku, zdechły ósmego dnia od zarażenia, specjaliści, m.in. profesor wirusologii David Evans z brytyjskiego Uniwersytetu Warwick, uznają za „nadzwyczaj zachęcające”.

Wykorzystany w badaniach szczep wirusa eboli nie jest tym samym szczepem, który wywołał obecną epidemię. Jednak w warunkach laboratoryjnych ZMapp ograniczał namnażanie się tego szczepu (gwinejskiego), co sugeruje, że może okazać się lekiem o dużej skuteczności.

 

 

 

Źródło: PAP, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating