Na niemieckim poligonie przeprowadzono testy silnego lasera bojowego. Jak zapewnia koncern MBDA, urządzenie spaliło granat moździerzowy w kilka sekund.

Laser wojskowy o mocy 40 kilowatów jest doskonalony przez niemiecki oddział europejskiego koncernu MBDA. W urządzeniu zastosowano nową technologię „łączenia wiązek”.

Oznacza to, że nie trzeba generować jednego potężnego strumienia światła, co jest trudne i wymaga dużo energii, ale w zamian są tworzone liczne mniejsze strumienie, które światłowodami są przesyłane do „działa”. Tam łączą się w jedną bardzo silną wiązkę, którą strzela się w cel.

 

Operacje wosjkowe czekają

Podczas testów na poligonie opodal Oberjettenberg laser miał spalić granat moździeżowy lub przepalić grubą na cztery centymetry płytę stalową w kilka sekund. Laser ma moc 40 kilowatów, a dla porównania większość laserów stosowanych w przemyśle do cięcia blach ma moc mniejszą niż jeden kilowat.

– Silne lasery będą mogły niedługo zostać zastosowanie podczas operacji wojskowych. Mogą znacznie wzmocnić obronę naszych żołnierzy. Są bardzo precyzyjne, tanie w użyciu i nie ma ryzyka przypadkowych zniszczeń – zachwalał Peter Heilmeier, szef marketingu MBDA w Niemczech.

Źródło: tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating