Nad zachodnimi Niemcami doszło do zderzenia w powietrzu myśliwca Eurofighter i małego samolotu Learjet. Ten pierwszy zdołał wrócić do bazy, drugi rozbił się. Los dwuosobowej załogi maszyny nie jest znany.

Niemcy - W pobliżu Olsberg zderzyły się dwa samoloty, myśliwiec Eurofighter i mały samolot Learjet

Dokładne okoliczności wypadku nie są do końca jasne. Doszło do niego podczas ćwiczeń, w których uczestniczyła para Eurofighterów, oraz wyczarterowany przez wojsko Learjet. Na pokładzie tej drugiej maszyny znajdowało się dwóch pilotów.

Niemcy - W pobliżu Olsberg zderzyły się dwa samoloty, myśliwiec Eurofighter i mały samolot Learjet 2

Uczestniczący w kolizji myśliwiec, pomimo uszkodzeń, zdołał wylądować w bazie. Samolot cywilny rozbił się opodal miejscowości Olsberg, zaledwie 80 metrów od domu wielorodzinnego. Wrak rozpadł się na wiele części i stanął w ogniu. Los załogi nie jest znany. Najprawdopodobniej zginęła.

Learjet to nazwa amerykańskiej firmy produkującej samoloty dyspozycyjne, czyli służące do przewożenia małej liczby pasażerów nie w ramach lotów rejsowych. Nie podano jaki model uległ katastrofie. Wiadomo jednak, że ten konkretny samolot stanowił część floty firmy GFD, należącej do koncernu Airbus i świadczącej usługi dla wojska.

Zmodyfikowany Learjet służył do wystrzeliwania i zrzucania latających celów dla samolotów Luftwaffe. Z racji na swoje zdanie bardzo często latał w towarzystwie myśliwców. Do kolizji miało dojść podczas „wspólnych manewrów”.

 

 

Źródło: thelocal.de, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating