W niemieckim jeziorze Oggenrieder Weiher doszło do nieprzyjemnego incydentu – ośmioletniego chłopca boleśnie ukąsił żółw. Przegryzł mu ścięgno Achillesa. Agresywnego gada postanowiono schwytać. By tego dokonać, osuszany jest zbiornik w którym doszło do ataku.

Lekarz, który przyjął chłopca początkowo podejrzewał zranienie odłamkiem szkła. Jednak ślady pasowały do żółwia jaszczurowatego. Na podstawie ran, jakie odniósł ośmiolatek, wielkość gada oszacowano na 40 centymetrów wzrostu i około 14 kilogramów wagi.

Agresywne zwierzę postanowiono schwytać. Podczas osuszania jeziora, dziesiątki mężczyzn przeszukuje sieci rozciągnięte niemalże przez cały akwen. Ryby i pozostali, niegroźni mieszkańcy jeziora Oggenrieder Weiher są wyłapywani i umieszczani w specjalnych zbiornikach, które przygotowała straż pożarna.

1000 euro za żółwia

Andreas Lieb, starosta regionu Allgäu także zaangażował się w poszukiwania. Została nawet ustanowiona nagroda za złapanie agresywnego żółwia – aż 1000 euro. Kąpiele w jeziorze są czasowo zakazane.

– Mamy nadzieję, że uda się go złapać. Niestety, może się zagrzebywać w mule, utrudniając to. W najgorszym przypadku, jezioro na zimę nie będzie miało wody – powiedział Andreas Lieb. – Ważne jest, by pozbyć się go z kąpieliska. Stanowi poważne zagrożenie- podkreślił Lieb.

Zakazany gad

Jezioro Oggenrieder Weiher nie jest naturalnym środowiskiem żółwi jaszczurowatych. Gad został tu prawdopodobnie porzucony przez hodowcę. Co ciekawe od 1999 r. hodował tego gatunku w Niemczech jest prawnie zakazana.

Naturalnym środowiskiem żółwi jaszczurowatych jest Ameryka Północna i Środkowa. To niezwykle agresywne gady. W odróżnieniu od innych żółwi w razie zagrożenia nie chowają się do pancerza tylko podejmuje walkę, kąsając boleśnie potężnym dziobem. Dorosłe gady osiągają wagę nawet 30 kg.

Źródło: ENEX, tm
0 0 votes
Article Rating