Nadzwyczajna sytuacja pogodowa nad Oceanami. Specjaliści sądzą, że może za to odpowiadać zjawisko El Niño.

 Huragany na Atlantyku 3

Nad Oceanem Atlantyckim są teraz jednocześnie trzy cyklony: dwie depresje tropikalne i jeden huragan. Ostatnio taka sytuacja na Atlantyku miała miejsce trzy lata temu, we wrześniu 2013 r. Ze statystyk meteorologicznych wynika, że cyklony tropikalne „grupowo” nad Oceanem Atlantyckim pojawiają się nieregularnie. Tym razem zaobserwowano trzy w tym samym czasie:

– depresja tropikalna Dziewięć nad Zatoką Meksykańską,

– depresja tropikalna Osiem na wschodzie od USA, oraz

– huragan Gaston nad oceanem (patrz mapa)

W historii obserwacji Atlantyku tylko dwa razy: w 1893 r. i w 1998 r. zaobserwowano, aż cztery cyklony jednocześnie.

Huragany na Atlantyku Huragany na Atlantyku 2 Huragany na Atlantyku 4

Pacyfik też aktywny

Na Pacyfiku szaleją dwa huragany. Pierwszy to Madeline, który uzyskał trzecią kategorię w skali huraganów według skali Saffira-Simpsona. Prędkość wiatru dochodzi do 200 km/h. Niewykluczone, że w środę dotrze na Hawaje. Jednak synoptycy nie wykluczają, że żywioł zamiast uderzyć w archipelag wysp, chwilę przed nimi zmieni kierunek. Mimo to na Hawajach są ostrzeżenia dla mieszkańców i turystów.

Na wschód od Madeline rozwinął się kolejny huragan – Lester. Mieszkańcy Hawajów obawiają się także niego. Synoptycy nie wykluczają, że uderzy w weekend, jednak jego trasa może jeszcze ulec zmianie.

Huragany na Pacyfiku 2

Huragany na Pacyfiku

Huragany na Pacyfiku 3

Huragany na Pacyfiku

Ostatnio Hawaje znalazły się na trasie huraganu Derby pod koniec lipca. Pomimo, że Hawaje leżą na środku Pacyfiku i nie są chronione przez żaden duży obszar lądu, rzadko są nawiedzane przez burze, czy huragany. Darby był dopiero piątym takim zjawiskiem od 1949 roku.

Huragany a El Niño

Aktywność huraganów i ich powstawanie zależy od bardzo wielu powiązanych ze sobą czynników. Znaczenie mają m.in. temperatura wód i anomalie w rozkładzie ciśnienia oraz faza zjawiska El Niño (na Oceanie Spokojnym).

0 0 vote
Article Rating