Roman Fiedorcow, rosyjski rybak głębinowy z Murmańska, przedstawia nam tajemniczy świat dna morskiego. Zdjęcia potwornych zdobyczy wyłowionych z najgłębszych otchłani publikuje na Twitterze.

Rosyjski rybak pracuje na specjalnym statku – trawlerze, który służy do połowu ryb dennych. Zdjęcia, które robi, przedstawiają stworzenia żyjące w głębinach m.in. w Morza Barentsa (część Oceanu Arktycznego) i Atlantyku.

Niektóre ze stworzeń żyją nawet na głębokości 2000 m w tzw. strefie batialnej, do której nie dochodzi już światło słoneczne. Dlatego właśnie część z nich jest czarna – to najlepszy kolor, aby pozostać niezauważonym w głębokich warstwach wody.

Ciekawe okazy

Wielu osobników rybakowi nie udało się zidentyfikować. Jedno ze zdjęć przedstawia rybę z rzędu chimerokształtnych. Obecnie żyjące gatunki osiągają do 1,5 m długości, a ich ciało jest w kształcie kropli. Na innym zdjęciu jest płaszczak. Jest to gatunek prymitywnego rekina o ciele podobnym do węgorza. Fedortsow wyłowił także zwisłoszczęka czarnego, który potrafi świecić na czerwono oraz pomarańczowego „pająka morskiego”, czyli kikutnicę.

 

Źródło: sciencealert.com, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating