Co najmniej 48 uczniów zginęło, a 79 zostało rannych w poniedziałek rano, gdy zamachowiec samobójca zdetonował bombę w szkole średniej w mieście Potiskum, w północno-wschodniej Nigerii. Na razie nikt nie przyznał się do ataku.

Nigeria - Atak na szkołę średnią w mieście Potiskum 2

W stanie Yobe, którego stolicą jest Potiskum, wcześniej dochodziło do ataków sunnickich ekstremistów z organizacji Boko Haram.

Bomba eksplodowała podczas cotygodniowego apelu przed rozpoczęciem lekcji, w którym według świadków uczestniczyło ok. 2 tys. uczniów.

Na miejsce ataku udali się żołnierze, ale zostali przepędzeni przez rozgniewany tłum. Ludzie obrzucali wojskowych kamieniami i zarzucali im, że nie potrafią powstrzymać islamistycznej rebelii, która trwa od pięciu i lat i w wyniku której zginęły tysiące osób.

Nigeria - Atak na szkołę średnią w mieście Potiskum

„Ludzie zaczęli krzyczeć i biegać”

– Ok. godz. 7.30 czekaliśmy na przemówienie dyrektora. Nagle usłyszeliśmy ogłuszający dźwięk, upadłem na ziemię. Ludzie zaczęli krzyczeć i biegać. Zobaczyłem, że jestem cały we krwi – relacjonował 17-letni Musa Ibrahim Yahaya. Trafił do szpitala, ma obrażenia głowy.

Pracownik kostnicy powiedział, że przywieziono zwłoki 48 osób, głównie młodych ludzi w wieku od 11 do 20 lat.

Świadkowie informują, że napastnik najpewniej ukrył bombę w tornistrze. Kilka miesięcy temu nigeryjskie wojsko poinformowało o wykryciu w mieście Kano, na północy kraju, fabryki materiałów wybuchowych, w której bomby były wszywane do plecaków.

W ubiegłym tygodniu w zamachu samobójczym w Potiskum zginęło ponad 30 osób, gdy bomba wybuchła w tłumie szyitów przechodzących przez rynek w centrum miasta.

 

Kolejny atak Boko Haram?

Stan Yobe to jeden z trzech stanów na północnym wschodzie Nigerii, w których od maja 2013 roku obowiązuje stan wyjątkowy. Wprowadzono go, by położyć kres rebelii Boko Haram, w wyniku której w ciągu pięciu lat zginęło ponad 10 tysięcy ludzi.

Boko Haram postrzegane jest jako największe zagrożenie dla Nigerii – największej gospodarki w Afryce i najważniejszego producenta ropy na kontynencie. Organizacja prowadzi zbrojną walkę o przekształcenie Nigerii lub przynajmniej części jej terytorium w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. Od początku tego roku rebelianci znacznie nasilili ataki.

Boko Haram już wcześniej atakowało szkoły, gdzie zdaniem fundamentalistów uczniom wpajane są zachodnie wartości. W lutym uzbrojeni mężczyźni otworzyli ogień i zdetonowali bomby w internacie w mieście Buni Yadi, także w stanie Yobe, zabijając co najmniej 40 młodych ludzi.

Nigeria, zamach terrorystyczny, szkoła średnia, zabici uczniowie, Boko Haram, Potiskum.
Nigeria, terrorist attack, high school, students killed, Boko Haram, Potiskum.
0 0 votes
Article Rating