Przez Polskę przechodzi strefa burz. Zjawiska pogodowe są bardzo gwałtowne. Strażacy wyjeżdżali już do ponad 750 interwencji w całej Polsce, blisko 180 tysięcy odbiorców bez prądu. Bilans ofiar nawałnic zwiększył się: jedna osoba nie żyje, dwie zostały ranne.

Gwałtowne burze i silny wiatr przeszły przez obszar Mazur. Jak podaje Jednostka Ratowniczo Gaśnicza w Legionowie, nad jeziorem Zegrzyńskim wywróciła się łódź, jedna osoba utonęła.

Trudna sytuacja w całej Polsce

To nie tylko województwo łódzkie, ale także województwo lubuskie, opolskie, południowa część województwa wielkopolskiego, także północna część województwa śląskiego – relacjonuje rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP st. bryg. Paweł Frątczak.

–  Do tej pory strażacy przeprowadzili już – czyli to, co zostało usunięte, odnotowane – ponad 600 działań związanych właśnie z nawałnicami. To są tylko działania, które zostały przeprowadzone, odnotowane dzisiaj. Natomiast kolejne zgłoszenia wpływają. W tej chwili trudna sytuacja ma miejsce nie tylko w Łodzi, gdzie wpłynęło około 150 zgłoszeń, ale w całym województwie łódzkim. To przede wszystkim setki powalonych drzew, to przede wszystkim również zerwane linie energetyczne – mówi.

– W całym kraju w tej chwili 12 tysięcy odbiorców energii elektrycznej pozbawionych jest dostaw prądu, nie tylko w województwie łódzkim. To również dziesiątki pompowań wody z piwnic zalanych budynków. Również kilka – na razie – zerwanych dachów w wyniku silnego wiatru, dwa pożary i w tym mamy jedną osobę ranną. To osoba, która odniosła obrażenia w trakcie pożaru budynku gospodarczego w województwie wielkopolskim – mówił po godzinie 7 Frątczak.

Utrudnienia w stolicy

O godzinie 8 w stolicy zrobiło się ciemno. SIlny wiatr, ulewny deszcz sparaliżował ruch kolejowy w stolicy. Wstrzymano pociągi Kolei Mazowieckich oraz Szybkiej Kolei Miejskiej w rejonie stacji Warszawa Rembertów i w Legionowie – Doszło do awarii zasilania – poinformowała Jolanta Maliszewska z Kolei Mazowieckich.

Zarząd Transportu Miejskiego około 8:20 poinformował, że wstrzymany ruch tramwajowy w rejonie ronda Waszyngtona w kierunku Gocławka. Występują opóźnienia linii 9.

Powalone drzewa w Łodzi

Jak informują nas Reporterzy 24, w Łodzi silny deszcz i wiatr łamał drzewa, które spadły między innymi na samochody.

Obecnie strażacy mają pełne ręce roboty. W godzinach porannych drzewo spadło na tory tramwajowe w okolicach Dworca Łódź Kaliska. Ruch komunikacyjny jest utrudniony. Chwilowo tramwaje na tym odcinku nie kursują. Władze miasta uruchomiły komunikację zastępczą. Ze względu na utrudnienia na głównej trasie WZ ruch jest utrudniony i tworzą się gigantyczne korki.

Wielkopolska bez prądu, ponad 300 interwencji

Ponad 300 razy interweniowali wielkopolscy strażacy po ulewach, jakie w czwartek nad ranem przeszły nad regionem. Większość zgłoszeń dotyczyła połamanych gałęzi i drzew oraz zalanych piwnic i posesji. Ponad 11 tysięcy gospodarstw zostało odciętych od prądu.

– Najwięcej zgłoszeń odebrano w południowo-wschodniej części województwa – w powiatach pleszewskim, kaliskim, rawickim i konińskim –  poinformował oficer dyżurny Wielkopolskiej Straży Pożarnej Karol Kędzierski.

– Większość naszych interwencji dotyczyła usuwania konarów drzew i gałęzi, udrażniania dróg, wypompowania wody z posesji i piwnic. Odnotowaliśmy też kilka pożarów – powiedział.

W Poznaniu kilka ulic zostało częściowo zalanych, sytuacja jest już opanowana i ruch został przywrócony. W miejscowości Strzyżewo w powiecie nowotomyskim w wyniku uderzenia spłonęła stodoła i obora. Ucierpiał również właściciel gospodarstwa.

– Mężczyzna chciał wyprowadzić traktor z jednego z pomieszczeń i został poparzony, ale hospitalizacja nie była konieczna. Według jego szacunków spłonęło ok. 30 sztuk trzody chlewnej – dodał Kędzierski.

Jak poinformował Mateusz Gościniak z biura prasowego spółki Enea około 11 tysięcy odbiorców w województwie wielkopolskim jest pozbawionych prądu. Najwięcej zgłoszeń o awarii miało miejsce w powiatach leszczyńskim, gostyńskim, śremski, średzkim i wrzesińskim.

Co nas czeka – Informacja z Forum LosyZiemi

Komórki burzowe już budują się nad Czechami i wkroczą do Polski prawdopodobnie nad Kotliną Kłodzką.
Będą to całe pasma burz, a być może utworzą się duże klastry burzowe.

 

 

 

Źródło: TVN24, TVN Meteo, PAP
0 0 votes
Article Rating