Według najnowszych badań 33 z 38 norweskich lodowców znacznie skurczyło się od ubiegłego roku. Jeden z najbardziej poszkodowanych cofnął się od 2000 roku o 120 metrów. To bardzo duże skurczenie.

Norwegia - Lodowiec Svartisen

NorwegiaLodowiec Svartisen

Jak donoszą norwescy naukowcy, lodowce w ich kraju kurczą się dramatycznie. Spośród 38, tylko 5 jest tak dużych jak w poprzednim roku. Pozostałe znacznie się skurczyły. Jeden lodowiec w Hardanger przez ostatnie 14 lat cofnął się o 120 m.- Cofanie się lodowca które zaobserwowaliśmy przez ostatnie 10 lat, jest dramatyczne w dłuższej perspektywie – prof. Jostein Bakke z Uniwersytetu w Bergen i Bjerkne.
 

Poważne konsekwencje

– Doszło do ogromnego wycofania względem 2000 roku. Lodowiec stał się o wiele cieńszy. Spod lodowca wypływa więcej wody co powoduje zwiększanie się jeziora u jego podnóża. Krótkoterminowa powódź może wyrządzić poważne szkody – informuje naukowiec.

– Topnienie lodowca ma wizualne konsekwencje, chociażby dla turystyki, ale też wpływa na wody roztopowe, to z kolei może mieć wpływa na wytwarzanie energii za pomocą wody. Oczywiście istnieje tez aspekt naturalnego niebezpieczeństwa, jeśli chodzi o poziom wód. Ważne by dokładnie obserwować proces cofania się lodowca, zwłaszcza jeśli dzieje się to tak szybko – dodaje Bakke.

0 0 votes
Article Rating