Wieczorem 4 grudnia o 19:33, nad górami w pobliżu granicy z Hardangervidda okolice Odda w ziemię uderzył meteoryt  o wadze około 100 kg.

Foto/video: Steinar Midtskogen / Norsk meteornettverk

Wiele osób w południowej Norwegii zobaczyło kulę ognia która spadała w kierunku horyzontu o jasności zbliżonej do księżyca. Opisywany obiekt miał niebiesko-zielony kolor i był widoczny przez 3-4 sekundy. Norweski Norskmeteornettverk otrzymał wiele zgłoszeń od świadków i właścicieli dwóch kamer sieciowych w Oslo i Akershus Vestby, którzy zarejestrowali to zdarzenie.

Peter Ronny miał zamiar sfotografować kometę Lovejoy, zamiast tego uwiecznił to nie codzienne zdarzenie. Dzięki tej informacji, można zlokalizować, z dużą dokładnością gdzie kula ognia spadła.
Wszystkie obserwacje i zdjęcia były wykonane z dużej odległości, pomiędzy 100, a 300 km, a przede wszystkim z tej samej strony, z południa , gdzie pogoda była najlepsza.
Obraz w Skien posiada wyjątkową dobrą rozdzielczość w porównaniu z obrazem z Oslo. Okazuje się, że ognista kula weszła w najbardziej wysuniętą na zachód część Hardangervidda i eksplodowała około 25 km nad górami około 14 km na północny wschód od Odda.

Kula ognia sfotografowana z Skien, podczas robienia zdjęć komecie Lovejoy. (Foto: Ronny Peter)

Muzeum historii naturalnej w Oslo zachęca wszystkich do poszukiwań pozostałości po meteorycie i jest gotowe za to zapłacić. Cena jaką uzyskał znalazca ostatniego meteorytu znalezionego latem w Valle w Norwegii to 50 000 koron za kilogram czyli około 25 000 zł.

Szara elipsa wskazuje miejsce, gdzie mogą znajdować się szczątki meteorytu.

Źródło: norskmeteornettverk.no
Tłumaczenie: mikotir – Forum.LosyZiemi.pl
0 0 votes
Article Rating