Norweska pracownica organizacji Lekarze bez Granic, która pracowała w Sierra Leone, zaraziła się wirusem ebola – ogłosiła w poniedziałek organizacja. Kobieta została przetransportowana we wtorek do Norwegii. Ma wobec niej zostać zastosowane eksperymentalne leczenie. Zdaniem lekarzy minie tydzień lub dwa, nim będzie wiadomo czy kobieta przeżyje.

Norwegia - Lekarka, która pracowała w Sierra Leone, zaraziła się wirusem ebola

– Próbki krwi niestety potwierdziły, że nasza koleżanka jest zarażona ebolą – powiedziała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej sekretarz generalna Lekarzy bez Granic Anne Cecilie Kaltenborn.

U 30-letniej kobiety pierwsze objawy stwierdzono pod koniec ubiegłego tygodnia. W niedzielę trafiła do izolatki. Testy potwierdziły obecność wirusa ebola. We wtorek została przetransportowana do Norwegii, gdzie trafiła do szpitala uniwersyteckiego Ullval w Oslo.

 

Norwegia boi się epidemii

Podczas konferencji prasowej w poniedziałek wieczorem dyrektor Departamentu Zdrowia Bjoern Guldvog powiedział, że zagrożenie rozprzestrzenieniem się eboli w Norwegii jest niewielkie.

Społeczeństwo norweskie uspokajała także premier Erna Solberg. – Powodem tak szybkiego rozprzestrzeniania się eboli w Afryce Zachodniej jest brak dobrej służby zdrowia. W Norwegii jesteśmy w stanie szybko zareagować na pojawienie się wirusa – powiedziała.

Dyrektor szpitala przekazała, że szpital od dawna przygotowywał się do przyjęcia potencjalnych pacjentów i ma ścisłe procedury postępowania wobec wysokiego ryzyka zakażenia.

Zdaniem lekarzy minie tydzień lub dwa, nim będzie wiadomo czy kobieta przeżyje. Zostaną zastosowane wobec niej eksperymentalne lekarstwa.

 

Walka z epidemią

Lekarze bez Granic mają w Sierra Leone 1200 pracowników, w tym 86 obcokrajowców. Na obszarach objętych epidemią eboli pracuje 22 Norwegów, w tym 14 w Sierra Leone. Norweskie MSZ zapowiedziało, że przeznaczy dodatkowe 89 milionów koron norweskich (ok. 11 mln euro) na walkę z chorobą. Do tej pory Norwegia zapowiadała przekazanie 184 milionów koron (ok. 24 miliony euro).

Ministerstwo poinformowało także, że przygotowywane są miejsca w szpitalu Ulllval na każdy kolejny norweskie przypadek zarażenia wirusem. Ponadto wojskowe samoloty będą transportować personel i sprzęt medyczny do Afryki Zachodniej.

 

Źródło: tvn24
0 0 votes
Article Rating