Gigantyczne bloki skalne mogą w każdej chwili oderwać się od góry Mannen w Norwegii. Góra zaczęła w zeszłym tygodniu pękać. Ponieważ w ostatnich godzinach mocno padał deszcz, geolodzy obawiają się, że rozpad góry może nastąpić w każdej chwili.

Mannen ma 1291 metrów wysokości

Mannen ma 1291 metrów wysokości

Kamienie i bloki skalne mogą w każdej chwili posypać się na domy, stojące u podnóża góry Mannen w Rauma w Norwegii.

Okolicznych mieszkańców ewakuowano już w zeszłym tygodniu.

Sejsmolog Lars Harald Blikra powiedział gazecie “VG”, że do rozpadu góry może dojść w przeciągu doby. Wszystko zależy od pogody. Ponieważ pada deszcz, skały są coraz słabsze.

 

Już od kilku dni geolodzy i sejsmolodzy ostrzegają, że lada chwila ze zbocza góry Mannen w Rauma może stoczyć się lawina kamieni. Oblicza się, że może to być nawet 200 tysięcy kubików kamieni i głazów.

Geolog Reignald Hermanns twierdzi, że już 10 lat temu naukowcy zauważyli niepokojące ruchy na tym obszarze. Wtedy też odkryto pierwszą szczelinę.

Góra ruszała się przez kilka tysięcy lat, ale to w ostatnich latach zauważyliśmy odchyły wielkości 4 centymetrów w ciągu roku. W niektórych miejsca jest to kilka milimetrów w ciągu doby– mówi Hermanns.

Władze przeprowadziły symulację na modelach. Pokazała ona, że domy leżące u zbocza góry nie powinny zostać uszkodzone. Mimo to już kilka dni temu zarządzono ewakuację około 200 mieszkańców.

Jak zauważają dziennikarze Szwedzkiego Radia, norwescy naukowcy znaleźli w archiwach kościelnych adnotacje, że od XV wieku w każdym stuleciu dochodziło nawet do 4 takich zjawisk na terenie całego kraju.

 

Źródło: rmf24
0 0 votes
Article Rating