NASA wystrzeli we wtorek 29 września nową toaletę na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Astronauci mają ją przetestować przed użyciem w przyszłych misjach na Księżyc lub Marsa. Została zaprojektowana z myślą o większym komforcie korzystania i wydajności.

Prace nad Universal Waste Management System (UWMS) trwały sześć lat. Toaleta wystartuje na stację kosmiczną na pokładzie kapsuły ładunkowej Northrop Grumman Cygnus w ramach rutynowej misji zaopatrzeniowej. Start zaplanowano na 29 września.

Astronauci sprawdzą, jak toaleta zachowuje się w stanie mikrograwitacji. Będą ją testować przez następne trzy lata, aby można było używać jej w planowanych misjach na Księżyc lub Marsa.

Nowa ubikacja zostanie zainstalowana w pobliżu obecnej w module połączeniowym ISS Node 3. Jak podaje portal space.com, system toaletowy kosztował 23 miliony dolarów.

– Toaleta jest oparta na wcześniejszym projekcie toalety dla lotów kosmicznych – powiedziała Melissa McKinley, kierowniczka projektu NASA Advanced Exploration Systems Logistics Reduction. – Kluczowym elementem jest dążenie do optymalizacji masy i użycia energii, które są bardzo ważnymi elementami projektu statku kosmicznego – dodała.

Kabina łazienkowa na ISS (NASA)

Jak działa kosmiczna toaleta?

Zamiast grawitacji, w kosmicznych toaletach produkty ludzkiej przemiany materii wciągane są do odpowiednich zbiorników za pomocą silnego przepływu powietrza. Nowa toaleta posiada do tego celu wydrukowany w 3D tytanowy separator z dwoma wentylatorami. Nowością jest także to, że przepływ powietrza uruchamia się automatycznie po podniesieniu pokrywy toalety, co pomaga także w kontroli zapachów.

Ubikacja została wyposażona w dwa oddzielne zbiorniki na mocz i kał, które mogą być używane jednocześnie. Zamontowane są uchwyty na nogi i ręce, aby astronauci nie unosili się w powietrzu. Dzięki nowej technologii większa ilość moczu będzie filtrowana w celu przetworzenia go w wodę.

Toaleta jest o 65 procent mniejsza i o 40 proc. lżejsza niż toaleta używana na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) obecnie. Bardziej wydajna i mogąca obsługiwać większą liczbę kosmonautów. Ma 71 centymetrów wysokości.

Nowa toaleta kosmiczna w trakcie testów w Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona (NASA)

 

 

 

 

 

 

 

:-)

 

Źródło: space.com, NASA
0 0 votes
Article Rating