Potężne trzęsienie ziemi wystąpiło w Nowej Zelandii, zaledwie 80 km od Christchurch. Magnituda wstrząsów wyniosła aż 7.8 w skali Richtera, co stanowi 31.6 PJ energii (8.8 TWh).

trzesienie-ziemi-nowa-zelandia

Trzęsienie ziemi wystąpiło o 11:03 UTC na głębokości 23 km – według informacji USGS.

 

Poniższy film został nagrany w Wellington, które oddalone jest od epicentrum wstrząsów o 200 km.

trzesienie-ziemi-nowa-zelandia-4

Pierwszy wstrząs był odczuwalny powszechnie w całej Nowej Zelandii. Władze otrzymały około 15.000 zgłoszeń o odczuciu wstrząsów.

USGS zakwalifikowało to trzęsienie do jednych z najsilniejszych w historii Nowej Zelandii.

Zaraz po nim w okolicy doszło do kolejnych wstrząsów, jednak o mniejszej sile, a ich magnituda wynosiła odpowiednio 5.8, 6.5, 5.8 i 5.6

Według geologów w ciągu 90 minut od pierwszego wstrząsu doszło do ponad 30 wstrząsów w Nowej Zelandii.

trzesienie-ziemi-nowa-zelandia-2

Ofiary i ranni

Są doniesienia o zniszczonych budynkach w nadmorskiej miejscowości Cheviot, tuż przy epicentrum, a także w Kaikourze.

W stolicy kraju – Wellington, ponad 200 km na północ od epicentrum, z niektórych okien powypadały szyby. Ewakuowano hotele, a na ulice wyległy setki turystów.

Rzecznik ratusza Richard Maclean powiedział, że uszkodzonych zostało kilka budynków.

– Mamy zgłoszenia o pękniętych rurach wodnych – powiedział w radiu.

Na Wyspie Południowej zamknięto kilka dróg. W wielu regionach nie ma prądu i są zakłócenia w funkcjonowaniu sieci komórkowej.

 

trzesienie-ziemi-nowa-zelandia-1

Richard McNamara z Obrony Cywilnej Marlborough poinformował o uszkodzeniach mostów na głównych drogach w okolicach miasta Blenheim, w północno-wschodniej części Wyspy Południowej. Wiadomo, że w rejonie Culverden nie ma prądu.

 trzesienie-ziemi-nowa-zelandia-5

Wyjące syreny i relacje internautów

W mediach społecznościowych ludzie umieszczają zdjęcia przedstawiające zniszczone drogi, wybite okna i towary, które pospadały z półek sklepowych w Wellington i na Wyspie Północnej.

– Obudziliśmy się, gdy poczuliśmy, że dom się trzęsie – relacjonowała jedna z mieszkanek Christchurch, Tamsin Edensor.

W tym największym mieście Wyspy Południowej i drugim co do wielkości mieście Nowej Zelandii wyły syreny ostrzegające przed tsunami.

W lutym 2011 roku w Christchurch w wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,3 zginęło 185 osób.
Nowa Zelandia leży w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, czyli strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych.

trzesienie-ziemi-nowa-zelandia-3

Tsunami i ewakuacja

W związku z ostrzeżeniami przed tsunami, tysiące mieszkańców wschodniego wybrzeża uciekają z domów na wyżej położone tereny.

Pierwsze fale miały 2 metry wysokości, ale władze ostrzegają, że kolejne mogą być nawet pięciometrowe. Nowozelandzka obrona cywilna ostrzegła przed możliwością wystąpienia niszczycielskich fal tsunami wzdłuż całego wschodniego wybrzeża kraju i zaapelowała do mieszkańców niżej położonych obszarów, by ewakuowali się i udali na wyższe tereny.

Władze ostrzegły mieszkańców okolic epicentrum przed falami tsunami o wysokości od 3 do 5 metrów. Z kolei ośrodek ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku z siedzibą na Hawajach twierdzi, że fale mogą mieć jedynie 1,5 metra. Według ośrodka nie należy spodziewać się niszczycielskiej fali na Pacyfiku.

Jak informują nowozelandzcy sejsmolodzy, pierwsze dwumetrowe fale odnotowano u wybrzeży turystycznego miasta Kaikoura, na północnym wschodzie Wyspy Południowej.

– Pierwsze fale już dotarły, ale jest zbyt wcześnie, by oszacować ich skutki – powiedziała przedstawicielka ministerstwa obrony cywilnej Sarah Stuart-Black. – Następne fale mogą być wyższe od tych początkowych – zastrzegła.

Ostatnio skończyło się tragicznie

Christchurch to największe miasto południowej wyspy Nowej Zelandii. Ostatnie największe trzęsienie, o magnitudzie 6,3 w lutym 2011 roku zabiło 185 osób.

 

Trzęsienia ziemi i energia drgań magnetycznych 2016.11.13 - 24h - Oś Z

Trzęsienia ziemi i energia drgań magnetycznych 2016.11.13 – 24h – Oś Z

 


W sobotę 5 listopada napisałem:

Według wyliczeń, aktywność sejsmiczna może wzrosnąć między 9-16 listopada, Włochy znów mogą być zagrożone trzęsieniami ziemi

 

ser_01

 

ser_02

 

 


Źródło: USGS, ENSC, tvnmeteo, rmf24, Reuters
0 0 vote
Article Rating