W Nowej Zelandii zatrzęsła się ziemia. Trzęsienie miało magnitudę 7,1 i wystąpiło w pobliżu Wyspy Północnej o 16:38 UTC (piątek wcześnie rano czasu lokalnego) .

Trzęsienie ziemi - Nowa Zelandia

Wstrząsy o magnitudzie 7,1 w skali Richtera wystąpiły u wybrzeży Wyspy Północnej, będącej jedną z dwóch wysp Nowej Zelandii, w piątek rano lokalnego czasu. Mimo że wstrząsy były silne, nie spowodowały dużych skód.

Trzęsienie ziemi - Nowa Zelandia

Władze zarządziły ewakuację osady w rejonie Tolaga Bay. Mieszkańcom innych rejonów zalecono schronienie się na wyżej położonych miejscach.

Mieszkańcy Północnej Wyspy odczuwali wstrząsy, które jednak nie spowodowały większych szkód.

– Wstrząsy były silne, obudziły mnie, trząsł się cały pokój, z mebli spadały rzeczy – powiedział mieszkaniec Gisborne. – Czekałem aż się skończy, ale trzęsie trwało dość sługo – dodał.

A co z tsunami?

Amerykańskie Narodowe Centrum Ostrzegania przed Tsunami (ang. U.S. National Tsunami Warning Center) poinformowało, że trzęsienie nie spowodowało zagrożenia wystąpieniem falami tsunami u zachodnich wybrzeży Kanady i Stanów Zjednoczonych. Chilijska marynarka wojenna także nie spodziewała się tsunami w Ameryce Południowej.

Amerykańska agencja geologiczna USGS początkowo informowała, że wstrząsy miały siłę 7,2 st. w skali Richtera. Później obniżono magnitudę do 7,1.

 

Aktywny sejsmicznie rejon

Nowa Zelandia, która składa się z dwóch wysp – Północnej i Południowej – leży w aktywnym sejsmicznie rejonie Oceanu Spokojnego. Co roku notuje się tam ponad 15 tys. wstrząsów, ale tylko ok. 150 jest odczuwalnych.

W 2011 r. miasto Christchurch, na Wyspie Południowej zostało poważnie zniszczone przez wstrząsy o sile 6,3 st. Zginęło wówczas 185 osób.

 

Facebook_02

Facebook

 

Silna burza geomagnetyczna zacznie się 30 sierpnia i trwać będzie
do 5 września, szczyt osiągnie w piątek, 2 września 2016 roku.

Kilauea zareagowała, skokami i wzrostem poziomu lawy, więc mogą wystąpić wkrótce kolejne silne trzęsienia ziemi.

Źródło: Reuters, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating