Unilever zapowiedział, że będzie testował czterodniowy tydzień pracy w swoim oddziale w Nowej Zelandii. Okres próbny ma się rozpocząć jeszcze w jeszcze w grudniu 2020 roku. Co ważne, wynagrodzenia pracowników w tym czasie pozostaną bez zmian.

„To ekscytujący moment dla naszego zespołu i potwierdzenie katalitycznej roli, jaką COVID-19 odegrał w zmianie standardowych modeli pracy” – podkreślił, cytowany w oświadczeniu, Nick Bangs, dyrektor zarządzający nowozelandzkim oddziałem koncernu Unilever.

Unilever będzie testował krótszy czas pracy

Koncern Unilever, do którego należą takie marki jak Lipton, Dove i Ben & Jerry’s, ogłosił, że będzie testował krótsze godziny pracy wśród wszystkich swoich pracowników w Nowej Zelandii. Pracownicy będą mogli wybrać cztery dni w tygodniu, w których chcą pracować. Nie ucierpi przy tym ich pensja.

Okres próbny rozpocznie się w tym miesiącu i potrwa rok. Według informacji podanych przez CNN, firma zatrudnia w tym kraju 81 pracowników. Nad przebiegiem eksperymentu będzie czuwać australijska uczelnia University of Technology z siedzibą w Sydney.

Przedstawiciele Unilevera zapewnili, że jeśli testy przebiegną pomyślnie, to firma rozważy, czy wprowadzić zmiany w systemie pracy na szerszą skalę.

CNN przypomina, że Unilever nie jest pierwszą firmą, która zdecydowała się na taki ruch w Nowej Zelandii. W 2018 roku lokalna firma Perpetual Guardian, która zarządza nieruchomościami, skróciła czas pracy z 40 do 32 godzin w tygodniu. Dwumiesięczne testy wypadły na tyle pozytywnie, że firma zdecydowała się na wprowadzenie tych zasad na stałe.

Nick Bangs przyznał, że jego zespół inspirował się wynikami tego testu i zaczął „wierzyć, że stare sposoby pracy są przestarzałe”.

Nawet premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern sugerowała wcześniej, że krótszy czas pracy może pomóc tamtejszej gospodarce podźwignąć się po skutkach pandemii COVID-19. Ardern w maju podzieliła się tą sugestią, omawiając sposoby na ożywienie krajowej turystyki. Zaznaczyła, że choć decyzja należy do firm, to pomysł ma tę zaletę, że może dać pracownikom „elastyczność w zakresie podróży i urlopu”.

 

Równowaga między pracą a życiem prywatnym

Do tego trendu dołączają także duże firmy z innych krajów. W ubiegłym roku oddział Microsoftu w Japonii przeprowadził eksperyment, który polegał na zamykaniu swoich biur w każdy piątek przez cały sierpień, tym samym dając pracownikom dodatkowy dzień wolny od pracy w każdym tygodniu.

Jak podała firma, wyniki były obiecujące: chociaż ilość czasu spędzanego w pracy została drastycznie ograniczona, to produktywność – mierzona wynikami sprzedaży na pracownika – wzrosła o prawie 40 procent w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.

W rezultacie Microsoft zapowiedział, że przeprowadzi kolejne eksperymenty w Japonii. Gigant zachęcał także inne firmy do przyłączenia się do inicjatywy. W ubiegłym roku czterodniowy tydzień pracy wprowadziła brytyjska firma marketingowa Reflect Digital.

Czterodniowe tygodnie pracy są przedstawiane jako sposób na poprawę równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

 

 

Źródło: CNN
0 0 votes
Article Rating