W bezkresnych wodach oceanu nie brakuje przeróżnych, czasami dziwacznych stworzeń. Naukowcy natrafili na rybę z nogami, która wprawiła ich w zakłopotanie.

Nowa Zelandia - Złowiono rybę z nogami

Na początku stycznia u wybrzeży Nowej Zelandii w zatoce Bay of Islands na Wyspie Północnej znaleziono ciekawy okaz oceanicznej fauny. Ryba na brzuchu ma wypustki, które wyglądają jak nogi. Znalazł ją rybak wśród wodorostów. Gdy ją wyłowił, jeszcze żyła. Chciał wysłać ją do Akwarium do ogrodu zoologicznego. Jednak mimo usilnych starań zwierzę nie przeżyło.

Nowa Zelandia - Złowiono rybę z nogami -2

Łapki do spacerowania

W celu identyfikacji osobnika, przyjrzeli mu się specjaliści z Muzeum Narodowego Nowej Zelandii Te Papa Tongarewa. Początkowo nie wiedzieli co to za rodzaj, gatunek, rodzina. Pierwszy raz widzieli taką rybę – czarną, kolczastą. Ale największe zdziwienie wzbudziły dwie małe łapki na brzuchu.

Nowa Zelandia - Złowiono rybę z nogami -3

Nowy gatunek?

Po przeprowadzonych analizach naukowcy podają, że jest to ryba z rodziny Antenariusowatych, czyli żabnicokształtnych (Antennarius striatus). Obecnie specjaliści zastanawiają się czy nie ustanowić nowego gatunku czy podgatunku.

Niezwykłe zdolności

Ryby z tej rodziny żyją w wielu tropikalnych wodach oceanów i mórz, za wyjątkiem Morza Śródziemnego. Przeważnie można je znaleźć na dnie zbiorników wodnych. Potrafią bardzo dobrze się kamuflować. Co ciekawe, są w stanie na tyle się powiększyć i otworzyć paszczę, że bez problemu zjadają ryby takich samych rozmiarów jak one same.

0 0 votes
Article Rating