Kolejne dwa kraje w południowo-zachodniej Azji odnotowały historyczne rekordy ciepła. Ostatnio żar wszech czasów panował w Iranie i Rosji, a tym razem w Iraku i Armenii.

Bliski Wschód o tej porze roku zazwyczaj jest najgorętszym miejscem na naszej planecie. Jednak w tym sezonie temperatury są tam nieco wyższe niż tradycyjnie w lipcu i sierpniu.

Sprzyja temu wyjątkowa susza, która utrzymuje się od wielu miesięcy. Wystarczy, aby temperatura przekroczyła normę o 1-2 stopnie, a już sypią się rekordy ciepła.

Tak było ostatnio w Iranie, gdzie odnotowano najwyższą ogólnokrajową temperaturę w historii tamtejszej meteorologii. W miejscowości Omidieh w cieniu było 52,6 stopnia.

Tym razem rekordy padły w Iraku i to po raz drugi w tym roku. Kilka tygodni temu rekord ustanowiony został w miejscowości Ad-Diwanijja w środkowo-południowej części kraju, gdzie było 52,3 stopnia.

Okazuje się jednak, że to jeszcze nie wszystko na co stać temperaturę. Właśnie odnotowano kolejny rekord ciepła.

Tym razem padł on w mieście Nasirijja w południowym Iraku i wynosi równo 53 stopnie. Jeszcze nigdy od kiedy gromadzi się dane meteorologiczne w tym kraju nie było aż tak gorąco.

Według służb medycznych codziennie do szpitali trafiają setki osób, które uległy poważnemu odwodnieniu i przegrzaniu organizmu. W szczególnym zagrożeniu znajdują się osoby starsze i pracujące przez większą część dnia na pełnym słońcu.

Ten sam problem mają też mieszkańcy Armenii. To kolejny kraj w południowo-zachodniej Azji, gdzie temperatura bije wszelkie rekordy.

W stolicy, mieście Erywań, temperatura po raz pierwszy w historii sięgnęła w cieniu 42 stopni. Jednak nowy ogólnokrajowy rekord odnotowano w miejscowości Meghri. Tam późnym popołudniem było 43,7 stopnia.

Nie można nie wspomnieć również o Tadżykistanie, gdzie w miejscowości Erbent temperatura wzrosła do 47,3 stopnia, również pierwszy raz od kiedy tylko prowadzi się stałe pomiary.

Lato jeszcze się nie skończyło, a w sierpniu często zdarza się, że temperatura osiąga swoje coroczne apogeum. To oznacza, że nowe rekordy mogą zostać raz jeszcze powielone. Niewątpliwie sezon ten zapisze się w dziejach meteorologii.

 

Źródło: twojapogoda.pl
0 0 votes
Article Rating