Metformina, czyli dimetylobiguanid jest jednym z najstarszych i najczęściej stosowanych leków w medycynie. Odkryto ją w latach 20. XX wieku, a zaczęto stosować w leczeniu cukrzycy typu 2 w 1957 roku w Europie.
– Z punktu widzenia zdrowia publicznego będzie to najważniejsze badanie w erze nowoczesnej medycyny – powiedział prof. Jay Olshansky z University of Illinois w Chicago.
Jak podał „New Scientist”, w 2016 roku rozpoczną się pierwsze badania kliniczne, które mają wykazać, czy lek na cukrzycę może przedłużyć życie ludzi, jak się od dawna podejrzewa.

Po odkryciu insuliny zarzucono badania nad lekiem pozyskiwanym z rutwicy lekarkiej, której lecznicze właściwości opisano już w średniowieczu.
potions1

Poszukiwania eliksiru młodości wielu średniowiecznych badaczy przypłaciło życiem lub zdrowiem. Ich odkryciom zawdzięczamy wiele współczesnych odtrutek, lekarstw i środków pielęgnacyjnych.

Renesans metforminy rozpoczął się od doniesień, które przyniosło badanie UKPDS.
W badaniu tym, opublikowanym w 1998 roku, dowiedziono, że w okresie 10-letniej obserwacji otyłych cukrzyków leczonych metforminą doszło do znacznego zmniejszenia powikłań cukrzycowych i zmniejszenia śmiertelności.
Środek szybko zdobył uznanie. W Stanach Zjednoczonych w 2014 roku na jeden z leków zawierających tę substancję wypisano aż 59 mln recept.

Lek ten jest jednym z podstawowych farmaceutyków stosowanych w leczeniu cukrzycy, ponieważ zwiększa wrażliwość organizmu na działanie insuliny i zmniejsza neoglukogenezę – wydzielanie glukozy przez wątrobę.

Ma jednak wielorakie działanie. Zmniejsza we krwi stężenie trójglicerydów i cholesterolu, co obniża ryzyko zawału serca. Wykazuje również działanie przeciwnowotworowe.

Co zadziwiające, z badań przeprowadzonych wśród 180 tys. diabetyków przez specjalistów Cardiff University w Wielkiej Brytanii wynika, że ci, którzy regularnie zażywają metforminę, cieszą się o 15 procent dłuższym życiem od osób zdrowych.

Jeszcze bardziej optymistycznie wypadły badania na zwierzętach. Eksperymenty na myszach wykazały, że metformina dodawana do karmy jest w stanie przedłużyć im życie nawet o 40 procent. (!)

Dłużej żyły również bezkręgowe nicienie, o czym pisaliśmy w artykule z 9 XII, na dodatek rzadziej chorowały i nie wykazywały tego, co u ludzi nazywamy zmarszczkami. Myszy miały z kolei mocniejsze kości.

– Jeśli lek ten działa w taki sposób u zwierząt, to podobnie powinien wpływać na organizm ludzi – stwierdził prof. Jay Olshansky z University of Illinois w Chicago.

Prof. Gordon Lithgow z Buck Institute for Research on Aging uważa, że odkrycie metforminy jako środka odmładzającego i przedłużającego życie może mieć większy wpływ na współczesną medycynę, aniżeli postęp jaki w ostatnich latach dokonał się w leczeniu nowotworów.

Profesor zauważył, że z badań wynika, że metformina spowalnia starzenie się na poziomie komórkowym. Działa podobnie jak dieta niskokaloryczna, z tą różnicą, że nie wymaga głodzenia się.

– Zahamowanie przez metforminę procesów starzenia się może sprawić, że ludzie będą żyli dłużej i opóźnione zostanie powstawanie wielu schorzeń – podkreślił prof. Lithgow, który będzie prowadził badania kliniczne nad metforminą.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała zgodę na badanie o nazwie TAME, którymi objętych zostanie 3 tys. Amerykanów w wieku 70-80 lat, najbardziej zagrożonych zawałami serca, nowotworami oraz demencją.

Obserwacje rozpoczną się w 2016 roku. Zakłada się, że dzięki metforminie osoby objęte badaniem będą rzadziej chorować, a niektórzy dożyją nawet 110-120 lat.

Dyrektor American Federation for Aging Research, Stephanie Lederman zaznaczył jednak, że metformina nawet jeśli potwierdzi swe zalety, nie jest lekiem cofającym wiek. – Dążymy jedynie do tego, żeby ludzie mniej chorowali i dłużej żyli – oświadczył.

 

stary_mlody

 

 

 

Tagi: metformina, nicienie, szczury, badania, długowieczności, eliksir, młodości, Tame, nowotwory, cukrzyca, zawały
Źródło: polskieradio.pl, LosyZiemi.pl
0 0 votes
Article Rating