Eksplozja w podziemiach dworca autobusowego Port Authority w Nowym Jorku była próbą zamachu terrorystycznego – poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej burmistrz tego miasta Bill de Blasio. Dodał, że wybuch spowodowało urządzenie o prostej budowie. Lekko ranne zostały w sumie cztery osoby.

Do eksplozji doszło w podziemiach dworca autobusowego Port Authority w pobliżu Times Square w godzinach porannego szczytu, krotko po godzinie 7. lokalnego czasu (13. w Polsce).

Wywołał ją prowizoryczny ładunek wybuchowy przyczepiony za pomocą rzepów i plastikowych zapinek do pasa 27-letniego obywatela Bangladeszu, Akayeda Ullaha. W wyniku wybuchu został on ranny w brzuch, ma też poparzenia.

Mężczyznę zatrzymano. Policja w poniedziałek przeszukiwała jego dom na Brooklynie.

Akayed Ullah

Ullah pochodzi z miasta Chittagong w Bangladeszu, w USA ma status rezydenta – poinformowała policja. Nie był karany. Po raz ostatni odwiedził kraj pochodzenia 8 września. Mężczyzna w latach 2012-2015 pracował jako kierowca taksówki i limuzyny, ale jego uprawnienia wygasły.

Nowojorska policja, pytana czy sprawca miał związki z tak zwanym Państwem Islamskim, poinformowała, że „wygłosił oświadczenie”, ale nie przyznał się do takich powiązań.

Amatorski ładunek wybuchowy

Policja poinformowała, że eksplozję wywołał improwizowany ładunek wybuchowy – rurobomba, którą napastnik przymocował w pasie. Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo stwierdził, że ładunek wybuchowy był „amatorski”. W rozmowie z telewizją CNN powiedział, że napastnik był „niezadowolony” z życia. Zbudować bombę miał dzięki filmom instruktażowym zamieszonym w internecie.

Burmistrz miasta Bill de Blasio oświadczył, że zatrzymany prawdopodobnie działał sam. Jak dodał, była to „próba zamachu terrorystycznego”. Wyjaśnił, że ładunek, który eksplodował był prosty w budowie.

W wybuchu lekko ranne zostały trzy inne osoby, w tym policjant, które znalazły się w pobliżu napastnika.

Do eksplozji doszło w podziemiach dworca autobusowego

„Wszyscy byli przerażeni, biegli i krzyczeli”

Moment eksplozji został zarejestrowany przez kamery monitoringu. Na filmie opublikowanym przez nowojorski tabloid „New York Post” widać dym i leżącego mężczyznę. Zdjęcia z kolei przedstawiają skutego, leżącego na ziemi napastnika, z odwróconą twarzą, poszarpanymi ubraniami i poparzeniami tułowia.

Do eksplozji doszło w tunelu łączącym stację metra Times Square i dworzec autobusowy.

Agencja Reutera dotarła do jednego ze świadków eksplozji.

– Ludzie przepychali się na schodach, żeby się wydostać – relacjonował Diego Fernandez. – Wszyscy byli przerażeni, biegli i krzyczeli – opowiadał.

Pochodząca z Pensylwanii Alicja Wlodkowski siedziała wtedy w restauracji w terminalu. – Nagle zobaczyłam grupę ludzi, około sześciu osób, które biegły. Kobieta upadła. Nikt nawet się nie zatrzymał, by jej pomóc, bo byli spanikowani – wspominała.

Biały Dom przekazał, że prezydent USA Donald Trump został powiadomiony o eksplozji w Nowym Jorku.

Do eksplozji doszło w Port Authority Bus Terminal

Zamknięty dworzec, nie kursowało metro

Dworzec autobusowy był rano lokalnego czasu zamknięty, nie kursowało metro. Po kilku godzinach wszystko wróciło do normy.

Agencja Reutera pisze, że w grudniu do Nowego Jorku przyjeżdża wielu turystów na zakupy oraz by zobaczyć ogromną choinkę przy Rockefeller Center.

Port Authority Bus Terminal to największy dworzec autobusowy w USA, który rocznie obsługuje ponad 65 milionów pasażerów. Dziennie obsługuje siedem tysięcy autobusów. Ma 223 perony.

Z kolei ze stacji metra Times Square każdego dnia korzysta ponad 200 tysięcy podróżnych. To stacja obsługująca największą liczbę pasażerów.

 

 

 

Źródło: PAP, tvn24.pl, Reuters, ABC7
0 0 votes
Article Rating