W pobliżu miejsca eksplozji w Nowym Jorku znaleziono drugie urządzenie, które nie wybuchło. To szybkowar z wystającymi przewodami, czyli najprawdopodobniej bomba domowej konstrukcji. W wyniku eksplozji pierwszego urządzenia (także najprawdopodobniej bomby szybkowarowej) rannych zostało 29 osób. Do eksplozji doszło w sobotę wieczorem czasu lokalnego.

nowy-jork-usa-wybuchla-bomba-zrobiona-z-szybkowaru-4

Eksplozja nastąpiła na 23. ulicy między 6. a 7. Aleją, w ruchliwej dzielnicy Chelsea, niedługo przed godziną 21. (3 nad ranem czasu polskiego). Wybuch był na tyle silny, że w pobliskim budynku szyby wyleciały z okien.

nowy-jork-usa-wybuchla-bomba-zrobiona-z-szybkowaru-3

W wyniku eksplozji rannych zostało 29 osób. Jak poinformowały władzy, życie jednej z nich jest zagrożone.

Szybkowary i kartka papieru

Policjanci i agenci federalni przeszukują ulice Nowego Jorku z latarkami, wykorzystują roboty i przeszkolone psy, by znaleźć wszystkie dowody w tej sprawie.

W pobliżu miejsca eksplozji znaleziono urządzenie, które może być bombą domowej konstrukcji. To najprawdopodobniej szybkowar, z którego wystawały przewody połączone z telefonem komórkowym.

CNN donosi, że bardzo blisko miejsca eksplozji znaleziono drugie urządzenie, które nie eksplodowało. Także wygląda na szybkowar. Urządzenie oklejone jest srebrną taśmą klejącą, wystają z niego przewody prowadzące do jakiegoś urządzenia elektronicznego.

CNN, powołując się na śledczych, informuje także, że znaleziono kartkę papieru, na której jest coś napisane. Nie wiadomo na razie co i czy ma to związek z eksplozją.

nowy-jork-usa-wybuchla-bomba-zrobiona-z-szybkowaru-2

Wybuch „zamierzonym” efektem

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio, który przybył na miejsce eksplozji, oświadczył na konferencji prasowej, że „na obecnym etapie nie ma dowodów, że był to zamach terrorystyczny”. Dodał jednak, że wybuch był „zamierzonym” rezultatem.

– Nie będziemy zastraszeni. Mamy najlepszą policję w kraju – powiedział i zaapelował do mieszkańców miasta do dzielenie się z władzami wszelkimi informacjami pomocnymi w wykryciu sprawców eksplozji.

Policja nowojorska poinformowała wcześniej, że nie znalazła śladów wskazujących, że był to wybuch instalacji gazowej.

nowy-jork-usa-wybuchla-bomba-zrobiona-z-szybkowaru

Wybuch także w New Jersey

Wcześniej policja podała, że prawdopodobnie wybuchła bomba podłożona w pojemniku na śmieci, a ściślej tzw. improwizowane urządzenie wybuchające (improvised explosive device – IED), czyli ładunek wybuchowy sporządzony domowym sposobem. Skrótu IED używa się dla określenia prymitywnych bomb używanych przez terrorystów w Iraku i Afganistanie.

Na miejsce eksplozji przyjechali funkcjonariusze policji nowojorskiej, FBI i strażacy. Policja zablokowała okoliczne ulice. Biały Dom podał, że prezydent Barack Obama został powiadomiony o wydarzeniu.

Wcześniej tego samego dnia bomba wybuchła w miejscowości Seaside Park, w stanie New Jersey. Nie spowodowała ani ofiar w ludziach, ani większych szkód.

Do Nowego Jorku przyjechali przywódcy wielu państw, którzy w przyszłym tygodniu wezmą udział w dorocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

 

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating