Władze Nowego Jorku zarządziły ewakuację mieszkańców ze wszystkich nisko położonych terenów w związku ze zbliżającym się potężnym huraganem Irene – poinformował burmistrz Michael Bloomberg. Ewakuowanych będzie ponad 250 tysięcy ludzi. Postanowiono zawiesić także funkcjonowanie komunikacji miejskiej w rejonie Filadelfii, a także w stanach New Jersey i Nowy Jork. Zamknięte będzie metro, nieczynne będą lotniska, nie będą kursować pociągi i autobusy.

Schroniska dla ewakuowanych w Nowym Jorku mają zostać otwarte o godz. 16 czasu miejscowego (22 czasu polskiego). – Nigdy dotąd nie przeprowadzaliśmy obowiązkowej ewakuacji i nie robilibyśmy tego teraz, gdybyśmy nie sądzili, że ten sztorm może być potencjalnie bardzo poważny – powiedział burmistrz Michael Bloomberg.

Nowy Jork będzie sparaliżowany

W obawie przed zbliżającym się żywiołem w stanach Nowy Jork i New Jersey oraz w rejonie Filadelfii nie będzie działać komunikacja miejska.

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo poinformował, że mieście Nowy Jork transport przestanie funkcjonować w sobotę w południe. Zapowiedziano zamknięcie w czasie weekendu wielu lotnisk, m.in. J.F. Kennedy’ego i La Guardia w Nowym Jorku. Nieczynne będzie metro, zagrożone zalaniem wodą. W okresie największego nasilenia huraganu nie będą także kursować pociągi dalekobieżne na trasie wzdłuż wschodniego wybrzeża, a także autobusy. Nie będą jeździć też podmiejskie kolejki kursujące na Long Island, Westchester County i do Connecticut.

Odwołano uroczystość

Również mieszkańcy New Jersey sobotę muszą spodziewać się poważnych utrudnień, o czym poinformował gubernator tego stanu Chris Christie. Na przedmieściach Filadelfii pociągi przestaną kursować w niedzielę.

W Waszyngtonie natomiast odwołano m.in. planowaną na niedzielę uroczystość inauguracji pomnika Martina Luthera Kinga na Mallu, centralnym skwerze między Kapitolem a obeliskiem Waszyngtona. Miał w niej wziąć udział prezydent Obama. Ceremonia odbędzie się w innym terminie.

 

Źródło: tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating