NASA wystrzeliła w kosmos nowego satelitę pogodowego. GOES-R z wysokości 36 tys. kilometrów będzie obserwować pogodę na Ziemi.

goes-r

Naukowcy z NASA twierdzą, że nowy satelita i jego następcy zrewolucjonizują prognozowanie pogody. Dzięki GOES-R meteorolodzy będą mogli lepiej przewidywać groźne zjawiska, np. burze, tornada i huragany.
goes-r-3

Dane co 30 sekund

Satelita będzie przesyłać zdjęcia obszarów burz nawet co 30 sekund, a to pozwoli na precyzyjne prognozowanie tych zjawisk i dokładne ostrzeżenia mieszkańców zagrożonych terenów. Z kolei zdjęcia satelitarne chmur całej półkuli zachodniej będą przysłane co 15 minut, a kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych co 5 minut.

Kamera, w którą wyposażony jest satelita, będzie oferować trzykrotnie więcej kanałów niż aktualny system, cztery razy większą rozdzielczość i pięciokrotną szybkość skanowania – powiedział Greg Mandt z NOAA.

goes-r-2

Na razie tylko USA

Z danych nowego satelity na razie będą korzystać tylko amerykańscy meteorolodzy, ale NASA przewiduje rozbudowę systemu i wystrzelenie kolejnych satelitów. Koszt dokładniejszego prognozowania pogody ocenia się na 11 miliardów dolarów.

 

Źródło: NASA, tvnmeteo, WikiPedia
0 0 vote
Article Rating