Tzw. slow motion staje się obecnie bardzo popularne, głównie za sprawą smartfonów posiadających możliwość nagrywania wideo z bardzo wysoką liczbą klatek na sekundę. Jednak NVIDIA udowadnia, że da się uzyskać spowolnione tempo nawet bez takiego telefonu. Producent proponuje Super SLOMO.

Czym jest Super SLOMO? To technologia będąca efektem współpracy NVIDII i kilku amerykańskich uczelni. Problem, który w ten sposób rozwiązano nie jest wcale łatwy: jak, bez utraty jakości i płynności obrazu uzyskać tryb slow motion z normalnego filmu zarejestrowanego w 60 FPS?

Istnieją już podobne technologie, ale zwykle ich efekty pozostawiają wiele do życzenia. Z tego co prezentują „zieloni” efekt działania Super SLOMO jest zadziwiająco dobry.

Jak działa Super SLOMO? Korzysta z dwóch wirtualnych sieci neuronowych, które określają pozycję obiektów widocznych na wideo. W „brakujących” klatkach system niejako dopisuje domniemaną pozycję obiektu, opierając się na położeniu wyjściowym i wejściowym. Do zaprezentowania możliwości Super SLOMO NVIDIA użyła komputer tzw. głębokiego uczenia maszynowego PyTorch i akceleratory Tesla V100. Sieć przeanalizowała tysiące materiałów filmowych w prędkościach 240 fps, a następnie nauczyła się jak przewidywać ruch obiektów i rozpoznawać je na filmie.

Chociaż prezentowane materiały pokazują przerobione przez SI wideo nakręcone w 60 fps, to Super SLOMO ma radzić sobie także z tymi nakręconymi w ledwie 30 fps. Oficjalnie technologia zostanie zaprezentowana podczas konferencji Computer Vision and Pattern Recognition w Salt Lake City 21 czerwca.

 

 

 

 

Źródło: chip

 

 

 

0 0 votes
Article Rating