Ulewne deszcze kolejny dzień nękają Włochy. W środę pod wodą znalazła się Carrara. Płynąca w okolicy rzeka zalała znaczne obszary miasta, władze musiały przeprowadzić ewakuację. Wiele osób zostało uwięzionych we własnych domach.

Hiszpania - Ulewny deszcz

Hiszpania

W środę toskańskie miasto Carrara znalazło się pod wodą. W ciągu trzech godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle pada w ciągu miesiąca. Dwie rzeki – Carrione i Parmingola – wylały, zalewając pobliskie domy. Kanalizacja nie była w stanie odprowadzić tak dużej ilości wody deszczowej.

– Nie mamy informacji o ofiarach śmiertelnych – powiedział Andrea Vannucci.

Włochy - Ulewny deszcz

Akcja ratunkowa

Kilkadziesiąt rodzin na zalanych terenach zostało ewakuowanych z domów, niektórzy musieli wspiąć się na dach. Helikoptery, a także łodzie uwalniały uwięzione we własnych domach osoby. Strażacy uratowali pięciu pracowników, którzy schronili się przed wysoką wodą na dachu tartaku.

Szkoły w całym mieście zostały zamknięte, wiele dróg jest nieprzejezdnych, pociągi również zostały wstrzymane.

Włochy - Ulewny deszcz 5

Stan wyjątkowy w Toskanii

Gubernator Toskanii ogłosił stan wyjątkowy. Sąsiadujące z Toskanią regiony – Liguria i Piemont – także są w najwyższej gotowości. W nocy z wtorku na środę nad tymi regionami przechodziły nawałnice. W piemonckim mieście Gavi ewakuowano trzydzieści osób, istniało ryzyko zejścia osuwiska.

Nie tylko na tych obszarach panuje ciężka sytuacja. Porywisty wiatr i wysokie fale odnotowuje się w Neapolu.

Włochy - Ulewny deszcz 4

Deszcz, silny wiatr, wysokie fale

W Zatoce Neapolitańskiej z powodu wysokiej fali w portach zostały statki. Kursują tylko promy do Pozuzoli, Ischii i Procidy. Wysoka fala występuje również w Wenecji. Oczekuje się, że fala w tym mieście osiągnie swoje maksimum około godz. 22.

Włochy - Ulewny deszcz 3Włochy - Ulewny deszcz 2

Ogromne opady z porywistym wiatrem w Hiszpanii

Zimny front przyniósł Hiszpanii nawałnice. W wielu prowincjach we wtorek padał ulewny deszcz i wiał silny wiatr. Na Balearach wydano ostrzeżenie przed wysokimi falami. W całym kraju nastąpił spadek temperatury, a poza tym synoptycy nie wykluczają śniegu w Pirenejach. Przez południową i wschodnią część Hiszpanii przechodzi zimny front atmosferyczny. W 29 prowincjach Hiszpanii wystąpiły ulewy i silne porywy wiatru. Oczekuje się, że ciągłe opady deszczu utrzymają się między innymi na Balearach, w Andaluzji i w Katalonii.

Hiszpania - Ulewny deszcz 3

Żółty i pomarańczowy alert

Pomarańczowy alert – w związku z wiatrem – został wydany dla mieszkańców Andaluzji. Prognozuje się, że porywy osiągną tam do 100 km/h. Żółty alert obowiązuje takie prowincje, jak Kadyks, Kordoba, Huelva, Malaga i Sevilla. Tam przewiduje się nawalne opady deszczu oraz silny wiatr.

Ponadto na Balearach, w Almerii i w Murcji wydano ostrzeżenie przed wysokimi, dochodzącymi do czterech metrów falami.

Hiszpania - Ulewny deszcz 2

Pierwszy śnieg

W wielu regionach Hiszpanii nastąpił nagły spadek temperatury. Synoptycy prognozują, że w najbliższych dniach ujemne wartości zostaną odnotowane w północnej części kraju. Meteorolodzy nie wykluczają opadów śniegu w Pirenejach.

 

Źródło: ENEX, www.corriere.it, tvnmete0, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating