Na obszarze Oceanu Spokojnego zaobserwowano już drugą w tym roku burzę tropikalną. Według ekspertów, cyklon może stać się pierwszym w tym sezonie huraganem na wschodnim Pacyfiku.

 Układy niskiego ciśnienia na Pacyfiku i nad Ameryką Środkową

Jak informuje informuje amerykański serwis pogodowy accuweather.com – burza uformowała się we wtorek ok. 800 km na południe od meksykańskiego miasta Acapulco i przemieszcza się w kierunku północno–zachodnim. Zjawisko nazwano „Bud”.

To będzie pierwszy huragan?Według prognozy amerykańskich meteorologów, cyklon już w piątek pojawi u wybrzeży Meksyku. Powoli wzrasta prędkość wiatru i jak prognozują eksperci dotychczasowa burza tropikalna ma szansę przeobrazić się w pierwszy w tym sezonie huragan na wschodnim Pacyfiku.

Cyklony tropikalne to przemieszczające się nad oceanami najintensywniejsze energetycznie zjawiska, jakie występują w atmosferze. Wiążą się z układem niskiego ciśnienia, w którym nie występują fronty atmosferyczne. Rozwijają się nad ciepłymi wodami, a sezon na nie trwa zazwyczaj od połowy maja do końca listopada.

Cyklony tropikalne i huragany mogą powodować ogromne zniszczenia. Wiatr osiąga prędkość nawet 300 km/h, a wysokość dobowych opadów wynosi 1800 litrów na metr kwadratowy.

Źródło: accuweather.com, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating