El Nino gwałtownie wpływa na klimat. Przez to zjawisko na półkuli północnej po raz pierwszy w historii pomiarów meteorologicznych zanotowano ocieplenie klimatu sięgające dwóch stopni Celsjusza. Specjaliści uspokajają, że to jedynie chwilowa anomalia.

Ocieplenie 2

Globalne ocieplenie gwałtownie przyspieszyło. Specjaliści obawiają się, że nieuniknione jest to, że w przyszłości na świecie średnia temperatura powietrza będzie wyższa od tej sprzed epoki przedprzemysłowej o 2 st. C. Twierdzą, że 4 stopnie to granica, której nie należy przekroczyć.

Temperatura na całej planecie wzrosła. Obecnie notuje się ocieplenie o około 1,4 st. C w porównaniu do czasów przedprzemysłowych. To jest średnia wartość w sumie dla półkuli południowej i północnej. Tymczasem na półkuli północnej odchylenie średniej temperatury powietrza na początku marca w porównaniu do średniej z tego samego okresu ale z XVIII wieku jest dużo większe niż na półkuli południowej. Osiągnęło martwiącą naukowców liczbę 2 st. C. Taką wartość, choć dla jednej półkuli, zmierzono po praz pierwszy od czasów rozpoczęcia pomiarów meteorologicznych.

 

Wina El Nino

Specjaliści podają, że stoi za tym El Nino, które miesza w pogodzie i jest to jedynie roczne zawahanie w całym procesie globalnego ocieplenia. W dzisiejszych czasach, kiedy nie występuje zjawisko El Nino, ocieplenie całego globu wynosi 0,8 st. C w porównaniu do czasów sprzed rewolucji przemysłowej.

Na ocieplenie na półkuli północnej zwrócił uwagę Bill McKibben, amerykański ekolog, który powołał się na wykresy amerykańskiej Narodowej Służby Meteorologicznej i Oceanicznej NOAA.

Ocieplenie klimatu na półkuli północnej jest znacznie większe niż na południowej, osiągnęło 2 stopnie Celsjusza

Źródło: newscientist.com, telesurtv.net, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating