To już oficjalne pożegnanie lata i przywitanie nowej pory roku. Początek astronomiczny i kalendarzowy jesieni 2019 wypada tym razem wyjątkowo tego samego dnia, czyli 23 września.

Pierwszy dzień astronomicznej jesieni to dzień tak zwanej równonocy jesiennej. O godzinie 9:50 Słońce osiągnęło punkt Wagi.

Promienie Słońca zaczynają padać prostopadle na równik oraz są styczne do powierzchni Ziemi przy biegunach. Od tego momentu Słońce mocniej będzie oświetlać jedną półkulę Ziemi od drugiej.

Podczas równonocy dzień i noc trwają w przybliżeniu tyle samo, czyli 12 godzin.

Oświetlenie Ziemi przez Słońce w dniu równonocy (zarówno marcowej, jak i wrześniowej)

Jednak rzeczywiste zrównanie długości dnia z długością nocy nie nastąpi 23 września, a dopiero około 2,5 doby później. Noc z 25 na 26 września potrwa równo 12 godzin, poprzedni dzień 12 godzin i 2 minuty, a następny 11 godzin i 58 minut.

Przyczyną tej rozbieżności jest aktualna definicja wschodu i zachodu Słońca, według której za momenty tych zjawisk uznaje się pojawienie się nad horyzontem pierwszego fragmentu tarczy Słońca (lub zniknięcie za horyzontem ostatniego skrawka Słońca, w przypadku zachodu), a nie środka tarczy słonecznej.

Dni będą krótsze od nocy i z każdym dniem różnica ta będzie zwiększać się na korzyść nocy (Słońce zachodzi coraz wcześniej i wschodzi coraz później).

Jesień potrwa trzy miesiące. Zakończy się w sobotę 21 grudnia, kiedy rozpocznie się kalendarzowa zima.

 

 

Źródło: rmf24
0 0 votes
Article Rating