Mierząca 150 kilometrów góra lodowa A-68A, która oderwała się od Lodowca Szelfowego Larsena, zmierza w kierunku brytyjskiej wyspy Georgia Południowa. Występują na niej unikatowe gatunki roślin i zwierząt.

Z obecnych wyliczeń naukowców wynika, że góra lodowa A-68A zmierza w kierunku brytyjskiej wyspy mniej więcej tej samej wielkości – Georgii Południowej. Jeśli w nią uderzy, zagrożona będzie jej unikatowa flora i fauna. A-68A ma 150 kilometrów długości i 48 km szerokości, obecnie oddalona jest od brytyjskiej wyspy o około 500 km.

– Jest olbrzymia i jest to największa góra lodowa na Oceanie Południowym – powiedziała doktor Sue Cook, glacjolog z programu zrzeszającego naukowców „Australian Antarctic Program Partnership”. Dodała, że jej los jest trudny do przewidzenia, bowiem wpływają na to różne czynniki – pogoda, prądy morskie, a także sam kształt góry. Zdaniem dr Cook, góra może mieć ogromny wpływ na zwierzęta zamieszkujące wyspę.

Unikatowa flora i fauna

Profesor Geraint Tarling z brytyjskiej rządowej organizacji British Antarctic Survey jest zaniepokojony potencjalnym wpływem góry lodowej na wyspę.

– Bliskość góry lodowej może mieć ogromny wpływ na żerowiska, gdzie drapieżniki szukają pożywienia – powiedział Tarling. – W kluczowym dla pingwinów i fok okresie, czyli opieki nad młodymi, odległość, jaką muszą pokonać, aby znaleźć pożywienie, ma naprawdę duże znaczenie. Jeśli będą musiały obejść górę lodową i tym samym pokonać większy dystans, oznacza to, że nie wrócą do swoich młodych na czas, a one umrą z głodu – tłumaczył profesor.

W 2017 roku góra lodowa A-68A oderwała się od Lodowca Szelfowego Larsena, który położony jest w północno-zachodniej części Morza Weddella. Lodowiec ten przylega do Półwyspu Antarktycznego. Naukowcy zaobserwowali, że od lat 90. XX wieku ulega on stopniowemu cieleniu się pod wpływem zmian klimatycznych.

Roślinność występująca na Georgii Południowej jest znacznie ograniczona ze względu na panujący tam chłodny klimat. Wyspa jest jednym z najważniejszych obszarów lęgowych pingwinów królewskich. Szacuje się, że żyje tam około 400 tysięcy osobników tego gatunku. Ponadto żyją tam foki, albatrosy i inne gatunki zwierząt.

 

Źródło: The Guardian, https://www.bbc.com/news/science-environment-54798031
5 1 vote
Article Rating