Czy pioruny rozróżniają płeć wybierając swoje ofiary na ziemi? Patrząc w statystki można pomyśleć, że tak, bowiem od uderzenia pioruna ginie cztery razy więcej mężczyzn niż kobiet. Naukowcy tłumaczą to jednak różnicami w zachowaniach płci.

 

Liczby jednoznacznie wskazują, że pioruny wolą mężczyzn. W latach 1995-2008 w Stanach Zjednoczonych od uderzenia błyskawicy zginęło 648 osób. 82 proc. z nich było przedstawicielami brzydszej płci.

 

Burze im nie straszne

Na pierwszy rzut oka może to wyglądać dziwnie, jednak naukowcy uspokajają – pioruny nie polują na mężczyzn. – Oni po prostu podejmują większe ryzyko podczas burz z piorunami – mówi w rozmowie z serwisem AccuWeather John Jensenius, ekspert od błyskawic z amerykańskiego biura meteorologicznego. 

Jak podkreśla, mężczyźni niechętnie rezygnują ze swoich zajęć ze względu na pogorszenie pogody. Zamiast tego nadal stoją ze swoją wędką nad brzegiem jeziora, grają w golfa, czy biwakują. Tymczasem jak się okazuje, niemal połowa śmiertelnych porażeń piorunem ma miejsce podczas uprawiania sportów bądź innych zajęć rekreacyjnych na świeżym powietrzu.

Ryzyko mają w genach

Peter Todd, psycholog behawioralny z Uniwersytetu w Indianie, tłumaczy, że może to być spowodowane różnicami w zachowaniach płci, jakie wykształciły się przez tysiące lat ewolucji. U kobiet, jak tłumaczy, premiowane były zachowania mało ryzykowne, nastawione na ochronę potomstwa, tymczasem mężczyźni nagradzani byli za podejmowanie ryzyka.

Źródło: AccuWeather, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating