Aż cztery słońca wschodzą i zachodzą na niebie nad nowo odkrytą PH1. To pierwsza znana planeta w układzie czterokrotnym. Zidentyfikowali ją internauci, a odkrycie potwierdziły obserwacje przeprowadzone przez międzynarodowy zespół astronomów z Uniwersytetu Yale.

Artystyczne przedstawienie PH1 w jej układzie (NASA/Haven Giguere/Yale)

Informację o odkryciu PH1 – jak nazwano pierwszą planetę pozostającą w układzie czterokrotnym – zaprezentowano podczas 44. spotkania Sekcji Nauk Planetarnych Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego, które odbywa się w Reno w amerykańskim stanie Nevada.

Astronomowie znają jedynie sześć planet w układach podwójnych gwiazd. Do tej pory nie znano jednak żadnej, która znajdowałaby się w układzie aż czterech.

 

Internauci wychwycili tranzyt

Pierwszy taki obiekt został zidentyfikowany przez internautów biorących udział w społecznościowym projekcie naukowym Planet Hunters. W jego ramach chętni mogą pomóc w wyszukiwaniu oznak potencjalnych planet wśród danych uzyskiwanych przez kosmiczne obserwatorium Kepler.

Kian Jek z San Francisco oraz Robert Gagliano z Cottonwood w Arizonie jako pierwsi dostrzegli niewielkie osłabienia światła spowodowane przechodzeniem planety przed gwiazdą, czyli tranzytem. Następnie zespół amerykańskich, brytyjskich i szwajcarskich naukowców, kierowany przez Meg Schwamb z Uniwersytetu Yale przeprowadził dalsze obserwacje potwierdzające odkrycie. Użyto do nich 10-metrowych teleskopów Kecka na Hawajach.

Większa niż Neptun, ciężka jak pół Jowisza

Planeta pozasłoneczna PH1 jest gazowym olbrzymem o promieniu 6,2 razy większym niż ziemski (czyli jest większa niż Neptun) i masie maksymalnie takiej, jak połowa masy Jowisza. Co około 138 dni okrąża parę gwiazd, które z kolei krążą wokół siebie. Gwiazdy te mają masy odpowiednio 1,5 oraz 0,4 masy Słońca.

Co więcej, w odległości 1000 jednostek astronomicznych (czyli 1000 razy dalej niż dystans Ziemia-Słońce) wokół układu planetarnego krąży druga para gwiazd. Oznacza to, że na niebie planety PH1 wschodzą i zachodzą aż cztery słońca.

 

Są nowe dane do przeszukania

W przeszłości internauci, w tym Polacy, odkrywali już w projekcie Planet Hunters kandydatki na planety. PH1 jest pierwszym z tego typu obiektów wskazanych przez internautów, dla którego udało się uzyskać dane spektroskopowe potwierdzające hipotezę o jej istnieniu.

– Warto wspomnieć, że projekt otrzymał właśnie nową porcję danych z Kosmicznego Teleskopu Keplera, więc teraz właśnie jest dobry moment, aby rozpocząć własne poszukiwania planet pozasłonecznych pod adresem OdkrywcyPlanet.pl – zachęca dr hab. Lech Mankiewicz z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, koordynator różnych astronomicznych projektów społecznościowych.

Szukaj na OdkywcyPlanet.pl

PlanetHunters.org działa na platformie Zoouniverse.org, która jest rozwijana przez międzynarodowy zespół naukowców i nauczycieli, do którego należy Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. Dzięki tej współpracy projekt dostępny jest także w polskie wersji jako OdkrywcyPlanet.pl

 

Źródło: PAP, tm